Afrikan långt hemifrån åtalas för mord i Kiruna

INVANDRARVÅLD. Kvinnan ville inte längre gifta sig. Det blev hennes död. Pojkvännen misshandlade henne till döds och flydde från Sverige. Nu åtalas mannen för mordet, skriver NSD. 

Enligt åklagaren ska kvinnan ha fått kalla fötter, vilket förargat mannen. Ett giftermål skulle sannolikt ha ökat hans chanser att få stanna i Sverige. Han hade fått avslag på sin asylansökan och skulle utvisas. 

Mannen har erkänt att han misshandlat kvinnan och inser att det lett till hennes död, men ska inte haft avsikt att döda henne, säger advokat Leif Gustafsson.

I åtalet skriver kammaråklagaren att mannen dödat kvinnan genom att hänga eller strypa henne med en elkabel runt halsen. Dessförinnan ska han ha slagit henne i ansiktet och på halsen, knuffat omkull henne och dunkat hennes huvud i golvet. Mannen har uppgett att han virade kabeln runt kvinnans hals för att få det hela att se ut som ett självmord.

Mannen greps i Frankfurt i juli, dit han flytt efter mordet ägde rum. – I samband med undersökningar på platsen och förhören med personer i hennes närhet kunde vi koppla den här mannen till händelsen, sade Lars-Ivar Johansson vid polisen då.
Enligt polisen finns en hel del teknik som ska undersökas, bland annat mobiltelefoner och andra föremål.

 

-Pettersson ser att media inte vill upplysa allmänheten om vem den misstänkte är. På hans Facebooksida ser det ut som om han  kommer från Khartoum som är huvudstad i Sudan och där uppges han heta Zizu Zeritu Brhane. Hur som helst är Zizu långt hemifrån, minst 1000-mil och jag tycker det bästa är att han döms och får avtjäna straffet hemma. För övrigt var kvinnan heller inte norrlänning men hon uppehöll sig lagligt i landet.

11 thoughts on “Afrikan långt hemifrån åtalas för mord i Kiruna

  1. När inte ens snön och kylen i nordligaste Lappland är tillräckligt för att hålla potentiella våldsverkare på avstånd, vad hjälper då?

  2. Misshandla folk till döds ,stena,utrota hela folkstammar, Visst, inga problem.
    Mohammed (som aldrig existerat) vandrar inte längre på denna planet.
    Vad fan är det för fel på folk?
    Sverige har en av de högsta nivåerna av våldtäkter som redovisas i världen.

  3. Man skall inte döma…….efter håret, men man kan inte alltid låta bli när det är så uppenbart.
    Hur många dylika fall skall vi få i Sverige innan något drastiskt sker??? Hur länge skall vi bara ta emot utan att revoltera??

  4. Ska vi gissa att hon inte röstat på SD.

    => Allt har ett pris!
    Alla muslimer är muslimer.
    Alla muslimer ska följa koranens budskap.
    Koranen finns inte i ”lightversion”!

    Jag är rädd!

KommenteraAvbryt svar