Stort intresse för skyddsrum!

Med den ökande instabiliteten i vårt samhälle växer oron hos människorna. Vi har tidigare uppmärksammat nödförråd – nu är folks intresse för skyddsrum större än på mycket, mycket länge. I nya hus byggs som regel inte skyddsrum så vi måste värna om de få som finns kvar, säger Björn Ekeberg, expert på MSB, myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

Att folk har börjat intressera sig för skyddsrum är faktiskt ganska naturligt med tanke på klimatet vi har idag.  Vi har tidigare uppmärksammats på att vi bör ha ett nödförråd i våra hem. Idag – kanske som en följd har intresset för skyddsrummen ökat dramatiskt. MSB får frågor om var de finns och vad man bör utrusta rummen med?

Man kan ju inte utrusta ett allmänt skyddsrum med någonting idag – det kommer inte att finnas kvar den dag det eventuellt kan behövas. Äckliga tjuvar har ingen som helst heder eller empati, de tar allt det kan utan hänsyn.

Vad man kan förbereda är nöd väskor att ha lättillgängliga. Sovsäck, vatten, torkad mat, gasolkök, ficklampor, batterier, pasta, ris – så att man kan klara sig under några dagar.

Har du däremot ett eget skyddsrum kan du utrusta det precis som om du skulle bo där en tid. Att ha ett väl förberett skyddsrum kan vara avgörande i en kris i landet. Det som du har i väskan fast i större volymer. Även om man bara har några kvadratmeter så kan man få till ett välorganiserat förråd av mat och vatten.

Viktigt är att ingen känner till ditt skyddsrum förutom din familj.  I kriser är människor sig själva närmast. Vet de att det finns mat och vatten hos grannen så lita på att de kommer att plundra eller ta över om de kan. Det blir som en drog – man går över lik för att få det man vill ha!

Jag vet folk som grävt ned cementrör – stora – under jord och inrett fantastiskt så att hela familjen skall kunna ha det hyfsat  bekvämt under en längre tid.  Man kan bygga om ett källarutrymme eller en jordkällare till bunker, då syns det inte att man har ett skyddsrum.

Många av oss är oroliga över framtiden. Att kriminaliteten växer, att det skall bli inbördeskrig eller annat hot från terrorister. All oro som finns är i mångt och mycket berättigad. Vi lever i ett osäkert samhälle idag med mycket våld och kriminalitet. Hotet från terrorister som kan slå till varhelst de vill – vi skall inte känna oss trygga enligt dem.

Vatten och elförsörjning är väl de största hoten som lätt kan verkställas. Därför är vatten det viktigaste – till allt!  Matlagning, hygien samt för att undvika uttorkning. Skaffa ett ordentligt generatoraggregat, det är guld värt vid strömavbrott.

Har du en nöd väska – glöm inte att uppdatera den. Samma sak gäller ett skyddsrum – uppdatera i goda tider så att det är så färskt som möjligt. Lycka till med packning eller bygge!!

Ide´från SVT Jönköping

4 thoughts on “Stort intresse för skyddsrum!

  1. Har faktiskt ett sådant i mitt hus. Där finns även de boendes förråd. Jag har sett att det finns ventilation. Undrar om de uppdaterar filter osv? Finns det någon tillsyn?

  2. I ordentliga skyddsrum ska det finnas luftfiltrar för att kunna skydda sig mot gasattacker och radioaktivt nedfall. Dessutom är det bra att ha en reservutgång från skyddsrummet för att man inte ska bli instängd ifall den ordinarie utgången blockeras av rasmassor.

  3. I alla flerbostadshus som byggdes efter 2dra världskriget var skyddsrum obligatoriskt. Utrymmet användes sedan till cykelförvaring o. dyl. Men det var bastanta järndörrar med stora vred som ledde in och tjocka betongväggar.

KommenteraAvbryt svar