Stenblock mot polisen följt av fritagning

INVANDRARVÅLD. När polisen skulle kontrollera ett fordon i ett garage i Hallonbergen, Stockholm i natt kastades ett stenblock mot polisbilen. 

När polisen lämnade garaget kastades ett stenblock! och en lastpall mot bilen, dock utan att träffa, men tumult uppstod när flera personer sprang ner från en avsats och polisen började kontrollera dem. En person greps och trycktes ned mot marken – men då gick en grupp på 15-20 personer till attack och fritog denne.

Hur många poliserna framgår inte av rapporten men polisen har upprättat en anmälan om försök till grov misshandel, främjande av flykt samt våldsamt motstånd.

-Pettersson saknar anmälan om mordförsök! Visserligen står inte hur stort stenblocket var men det var troligen inte grus…

Gotland: svenskar demonstrerar mot gruppvåldtäkt. Polisen kallar på förstärkning.

Förorten: babbar hotar och förstör. Polisen retirerar.

Hallonbergen ligger i Sundbybergs kommun som har 46000 invånare och är den snabbast växande kommunen i Sverige. I hela kommunen är antalet utrikes födda 30 procent till det kommer andra generationens invandrare och en stor del av dem bor i det mångkulturella paradiset Hallonbergen..

35 thoughts on “Stenblock mot polisen följt av fritagning

  1. Om Svensk polis inte har bättre förstånd än så här och sätter ned foten och säger att nu är det nog INNAN någon polis dör, tja då skiter jag fullständigt i om poliserna dör på löpande band, jag har i alla fall fått nog av ALLT för länge sedan och det är jag inte ensam om som tur är.

  2. På Gotland ville man skydda brottslingarna mot allmänheten, som delvis hade blivit våldtagen. Jag gissar att polisens uppdrag på Gotland var rena semestern jämfört med uppdraget i Hallonbergen. Jag hoppas alla ansvariga politiker och polischefer skäms. Vad håller ni på med?

  3. Det är inget annat fel än att poliskåren är fega, tror att de ska bli av med sitt jobb om de viftar med puffran.
    Lika bra att säga som det är: I Usa dör det runt 140-160 poliser i tjänsten vart år. De tar sitt arbete på allvar, bangar inte konfrontation.
    …i Sverige glider de runt i välpolerad Volvo, fylld med fniss-Ida, kustjägar-Kennet, orakade Olof samt nån taikon…ett skämt är vad det är, ta mig fan.

    Vapen ska användas. Annars lämnar man dem på stationen.

  4. Ursinnet växer bland allmänheten. Bäst är nog att stänga ned all asyl-hantering och utlysa nyval så fort som möjligt. Sverige pallar inte ett år till med dönickarna, som hånler över våldtagna kvinnor i rullstol, gäspar över rånade gamlingar och brinnande bilar och som låtsas bry sig om kaos-skolor med våld, hot och utan mål och mening för elever som verkligen ville något. Aj aj var skall en ny regering börja med lagningarna?

  5. Har någon hört Stefan Löfven kommentera det stora
    antalet gängvåldtäkter i Sverige?? Nej, så fungerar en feg
    ryggradslös krake? Och en sådan figur blir statsminister
    i Sverige, dessutom den andre på rad??

  6. Jag skulle vilja se ett reportage om vad som händer när polisen kör hem dessa minderåriga tuffa stenkastare till deras föräldrar och talar om vad som deras barn gjort sig skyldiga till. Hur agerar föräldrarna?

  7. I Hallonbergen åkte Solnas skolbarn skidor i backarna där, alltså på den gamla goda tiden, 50-talet.

    Ändra lagstiftningen, låt polisen skjuta skarp så de kan meja ner packet som ändå inte är till någon nytta för samhället.

  8. Så, var är insatsstyrkan nu? Det var ju Inga problem att samla ihop en styrka på 60-80 man för att markera mot rättrådiga gotlänningar!

    • Men det va ju ett angrepp på rättsväsendet,det går ju inte att jämföra med angrepp på rättsväsendet

      Sjukt jävla land,börjar själv bli polishatare deras respekt är jävligt låg

    • Enligt Expressen så är rikspolisens insatsstyrka kvar på Gotland. Tydligen har någon aktivist varit inne i åklagarens trädgård vilket bedöms som allvarligt.

  9. Dessa poliser var ju så tuffa mot befolkningen på Gotland MEN de griper aldrig en enda stenkastare eller bilbrännare – har man ingen förmåga att lära av det som hänt under lång tid i dessa områden ? Varför arbetar dessa poliser som om det vore första dagen på jobbet?!
    De ”chefer” som planerar dessa insatser i de mångkriminella paradisen borde se sig själva i spegeln samt ge sig själva en spark i ryggen och säga upp sig och söka nytt jobb!
    Några skitmänniskor som fritar en kriminell utan att de lyckas gripa någon….-YNKLIGT – låter mer som medveten strategi från den av SOCIALDEMOKRATERNA tillsatte polischefen Dan Eliasson!

  10. När PK’s väljare inser att detta verkligen händer, så kommer de att blundar ännu hårdare ända tills packet är hemma i deras trädgård och då är det för sent.

KommenteraAvbryt svar