Målet som islamisterna har är att sprida skräck, oro och splittring i demokratiska länder. Vi är ju ett splittrat land men vi behöver väl inte oroa oss för attacker – demokratiskt land var det länge sedan vi var.
Mycket av attacken i Nice bär IS signum men det är oklart om mannen som körde lastbilen hade kontakt med dem även om IS tagit på sig dådet. 2014 uppmanade IS ledare muslimer i Frankrike att ”krossa dem med sin bil”
-Detta kan vara en del av en djävulskt plan säger Bo-Inge Andersson, utrikeskorre på SVT
Rykten gör gällande att IS inte släpper in dem som vill strida med dem längre. De uppmanar istället dem att bilda celler i sina nya ”hemländer”. Självklart skall vi oroa oss för attacker för enligt övriga världen är Sverige ett demokratiskt land. De skulle bara veta!
Frankrike har fått sin beskärda del av attacker. Lagom när EM i fotboll var över slog de/han till. Lagom när fransmännen pustade ut. Detta är IS taktik – man får inte slappna av. Detta är oro, skräck och splittring – precis som de vill ha det.
Nya typer av attentat förväntas. Denne ensling i Nice var okänd för polisen i dessa sammanhang.- Mohamed Lahouaiej Bouhlel radikaliserades mycket snabbt säger Frankrikes inrikesminister Bernard Cazeneuve. Dessa nya som ploppar upp är nog dem vi skall ha mest respekt för. Dessa som inte finns under säkerhetspolisens radar.
Vi får hoppas att svenska säpo har bra koll på vilka vi har i Sverige, vilka som åker ut först av alla när politiken i Sverige vänder.

FÅ ut alla som inte skall vara här omgående, vilket är 95%. Inför undantagslagar. Asylrättspolitiken har satt Sverige i krigstillstånd och hela regeringen är en fara för rikets säkerhet.
NYVAL NU.
Han hade blivit ”radikaliserad”, på ett ögonblick också sa dom. Han visade tidigare inga som helst tecken, på att han skulle ha terroristsympatier. Tänk vad fort det ändå går, att ”radikaliseras”. I ett nafs. Låter som nåt väldigt väldigt smittsamt. Hahahaohohohahohaha. Vilka vänsterdårar, som inte fattar bättre, hur de håller på att förstöra precis ALLT i vårt samhälle, de asen!!!
SÄPO har fullt upp med att kontrollera oss Sverigevänner så Islamisterna behöver inte oroa sig, dom har full support från 7klövern.
Önskar ett islam fritt Europa.
Det är kört!
Alltsedan ww2 har Europa blivit förgiftat av Socialism. Det räcker med att man överlämnar sig till denna marxistiska idevärld så blir man per automatik fientligt inställd till – humanism, demokrati, frihet och den mänskliga naturen. Till denna grupp räknar jag – Kommunister, Sossar, Nazister & Politisk Islam.
Hela skiten kan sammanfattas under rubriken: (Socialism) ”Birds of same feather flock together”
De djä****na muslimerna förstör våra samhällen i en rasande fart, de är många , alldeles för många de måste ut ur vår värld.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3693505/My-daughter-daughter-Horrifying-new-footage-shows-victims-eye-view-moment-terror-truck-ploughs-Nice-crowd-woman-s-blood-curdling-screams-missing-child.html
Du har rätt Stromboli. Men det kommer aldrig att gå utan grovt våld. För vad jag tror: Vi står inför inför inbördeskrig. Och då måste var och en som skriver här (och på liknande kritiska webbsidor) personligen ställa upp och göra det som krig kräver: Döda för att inte bli dödad, eftersom det inte kommer att finnas någon annan som gör det åt oss. Förslavade är vi redan då vi av våra? valda makthavande tvingas att försörja också ”andra” kriminella ”kulturer” inom egna gränser än den du nämner. Man kan ju se ett ev. krig som ett berättigat uppror? Vi ser nu ständiga bevis för hur läget förvärras för ursprungs / majoritetsbefolkningarna i flera EU länder.
Hoppsan! Det förefaller som om systemet ibland – kanske pga att man ändrar och suddar alltför ofta innan man sänder texten – upprepar ett ord man trodde var utsuddat? Kan ju också bero på min gamla dator med sitt slitna tangentbord.? Nåja, huvudsaken är ju att min åsikt kom fram.
Luntan :
Att ”svälta ut” dvs inga bidrag, ingen service, ingen skola, ingen sjuk / tandvård, inga bostäder, skulle få problemen att försvinna utan våld.
Dock det innebär aktion nu innan de är för många i våra samhällen.