Dan Eliasson, tredje gången gillt!!

När Eliasson ledde Migrationsverket så körde han det i botten. Samma sak gällde Försäkringskassan. Han tog bort penningsparande reformer och hamnade i blåsväder. Centrala befattningshavare gjorde grova misstag enligt Eliasson. Enligt personalen nära Eliasson var det andra som fick bära hans hundhuvud. Kort därefter lämnade Eliasson FK.  Lägligt………….

dan

Nu är det Polisens tur. Tredje gången gillt och han kommer inte att ge upp förrän han kört polismyndigheten i botten.

Efter att ha talat med poliser i yttre tjänst så baxnar man. Göteborg södra, Frölunda till Härryda har 14(!) polisenheter/skift.  Dan Eliasson är bara bra på att spara pengar, vad han sparar dem på det skiter han i. Det är bara politik.

Man kan undra vad som finns innanför knoppen. Duktiga, kompetenta poliser är uppgivna.  Ganska hjälplösa när det kommer till inflytande. När man sammanför personal som har haft Eliasson som chef på migrationsverket önskade de FK´s personal lycka till med ironi. Detsamma gällde Fk`s personal till polisen – Lycka till. En mindre populär chef får man nog leta länge efter.

De hade samtliga så mycket att berätta att man undrade  hur i hela friden detta kunde vara möjligt i Sverige. Man brukar säga att en tjej kan gå ”sängvägen” – vilken väg har Eliasson gått?  Kan omöjligt varit sängvägen i alla fall.  Är han bara en sådan där avdankad politiker som Löfven inte vet var han skall göra av?  Har han en hållhake på någon höjdare?

Det kan inte finnas så många påhittade historier om denne Eliasson, omöjligt. Man kan inte hitta på allt som hänt under hans regi de sista  9 åren?!  Även fast man hört och fortfarande hör saker dagligen så kan man inte förstå hur illa det är ställt inom polisen och deras ”lojalitet” mot sin chef.  Lojalitet mot folket finns men det är svårt att kunna visa när resurserna är små.

En av poliserna kommenterade att Eliasson är bra på att skaffa röster till SD. Det har vi inget emot men vi kan inte behålla en sådan nolla för den sakens skull. Det kostar samhället alldeles för mycket.

Det senaste var att han blev anmäld av  polisinspektör Anders Karlsson  för  tjänstefel. Anledningen var utspelet  mot att han skulle avgå om Jimmie  Åkesson blev statsminister. – Det handlar inte om vad jag tycker, utan hans avsaknad av objektivitet. Det får inte finnas minsta misstanke om att polisen inte är objektiv eller att polisen agerar utifrån politiska värderingar, säger Anders Karlsson.

Det vi kan hoppas på nu är ett klavertramp för mycket. Ett som han inte kan skoja och smila sig ut ur.

 

 

7 thoughts on “Dan Eliasson, tredje gången gillt!!”

  1. Är Morgan riktigt klok och vad är det för virus, som har smittat alla dagens ledande sossar?

    Justitieminister Morgan Johansson (S) försvarar rikspolischefens kritik mot Sverigedemokraterna.

    ”– Det är bra att rikspolischefen markerar mot värderingar som inte är i linje med vad svensk polis ska hålla sig till”, säger Morgan Johansson.

    Jag säger bara………..

    Avgå Morgan….du är en skam för den svenska konstitutionen. Ta även din regering med dig.

    http://www.dn.se/nyheter/sverige/justitieministern-forsvarar-eliasson/

  2. Justitieministern försvarar uttalandet, eftersom ”Sverigedemokraterna inte är något vanligt parti utan ett rasitiskt parti med nazistiska rötter” (svt.se).

    Befria Sverige från regeringen.

  3. Att han strulat till det på FK och nu polisen vet vi, men jag har inte riktigt klart för mig vad det var han ställde till med på Migrationsverket.
    Någon som kan förklara?

Kommentera