INRIKES. Både i Tyskland och Sverige vill vänstern ta makten över hyresmarknaden. Det är ett ekonomiskt vansinne som kommer att kosta svenska pensionssparare väldigt många miljarder, skriver Peter Wennblad på SvD.

Die Linke, den tyska motsvarigheten till svenska Vänsterpartiet, blev nyligen största parti i delstatsvalet i Berlin.
Framgången kan bli en mycket dyr historia för svenska pensionssparare.
Likt sina partivänner i Sverige vill Die Linke stoppa alla hyreshöjningar för dem som bor i lägenhet. Men till skillnad från Vänsterpartiet, som vill införa en ”nödlag” som fryser alla hyror på obestämd tid, vill den tyska vänstern med tvång ta över tusentals hyresfastigheter från privata ägare.
En av de största hyresvärdarna i Berlin är det svenska företaget Heimstaden Bostad. Sedan 2021 äger bolaget runt 30 000 hyreslägenheter i Tyskland, varav ungefär hälften finns i Berlin.
En stor del av pengarna är nu på väg att gå förlorade.
Heimstaden Bostad ägs i sin tur till hälften av flera svenska pensionsförvaltare, som Alecta, Folksam och Pensionsmyndigheten. Det vill säga av vanliga svenskar som sparar till sin framtida pension. Sammanlagt handlar det om investeringar på runt 75 miljarder kronor.
En stor del av pengarna är nu på väg att gå förlorade.
Die Linke vill nämligen inte ta över de privatägda hyresfastigheterna i Berlin genom att delstaten köper dem för marknadspris. Partiets linje är att ersättningen ska ligga ”deutlich unter Verkehrswert”, alltså tydligt under det verkliga värdet.
Ungefär halva marknadsvärdet är en nivå som har diskuterats. För Heimstaden Bostad, och i förlängningen svenska pensionssparare, skulle det innebära förluster på 20–25 miljarder kronor. Det vill säga mer än dubbelt så mycket som gick upp i rök för svenska pensionsbolag när batteritillverkaren Northvolt gick i konkurs.
Tvångsövertagandet skulle, enligt Die Linkes planer, ske med hjälp av en tysk socialiseringslag från 1949, som dock aldrig tidigare använts på det här sättet. Så planerna lär hamna i domstol. Men oavsett graden av laglighet, handlar det i praktiken om offentlig stöld av privat egendom.
Det svenska Vänsterpartiets förslag om hyresstopp i hela Sverige, som partiet utsett till en av sina viktigaste frågor i regeringsförhandlingarna, är bara marginellt mindre galet. Till och med Hyresgästföreningen, som annars gärna krokar arm med V, har avfärdat idén.
För till och med HGF inser att gratisluncher inte existerar. Frysta hyror medför också en kostnad. Redan i dag leder den svenska hyresregleringen till att fastighetsägare tvingas snåla med löpande underhåll och med service till de boende.
Ett hyresstopp, som i praktiken betyder sänkta realhyror, kommer innebära ännu mindre utrymme för hyresvärdar att sköta sina hus på ett professionellt och långsiktigt hållbart sätt. Det vill säga leda till ytterligare förslumning av det svenska hyresbeståndet, och ännu större kvalitetsskillnader jämfört med att äga sitt boende.
Dessutom innebär nödlagstiftning om frysta hyror en form av konfiskation. Fastighetsägare förlorar de hyresjusteringar de enligt hyresförhandlingslagen har rätt att förhandla fram. De lägre intäkterna leder också till sämre avkastning och att ekonomiska värden försvinner.
Precis som i Berlin är svenska pensionssparare indirekta storägare på Sveriges hyresmarknad.
Eftersom V bekymrar sig föga för äganderätt och rättssäkerhet, är detta förstås ett pris partiet gärna betalar. Inte minst eftersom partiledningen i vanlig ordning föreställer sig att kostnaden bara kommer att bäras av ”de rika”, i det här fallet fastighetsägarna.
Men precis som i Berlin är svenska pensionssparare indirekta storägare på Sveriges hyresmarknad. Av landets fyra största privata hyresvärdar, ägs tre av pensionsförvaltare som AMF, Folksam och AP-fonderna. Utöver det äger medborgarna runt 300 kommunala bostadsbolag.
Så det är svenska folket som kommer att få betala för vänsterns ekonomiska vansinnesprojekt. Både i och utanför Sverige.
-Pettersson säger att Vänsterpartiets representanter verkar vara ekonomiska analfabeter.
Det är obegripligt att de inte driver egna företag där de betalar höga löner för kort arbetstid och lång semester och utan avdrag på lönen när man är sjuk. I dessa företag borde de tillverka miljövänliga kvalitetsprodukter och sälja dito tjänster till låga priser och konkurrerar ut kapitalistsvinen. Det är skitenkelt.
Vänsterpartiets partiprogram, som det finns facit över från många länder i världen. Sovjetunionen, Nordkorea, DDR, Kuba, Venezuela, Zimbabwe, Tanzania med flera…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Margaret Thatcher:
”Socialistiska regeringar brukar traditionellt ställa till med en ekonomisk röra, de gör alltid slut på andra människors pengar”
https://youtu.be/U-x2yEmUFXA?si=gSUU0yA1RmsYuJEP
Margaret Thatcher…kort ur Stina Dabrowskis intervju:
https://youtube.com/shorts/xryBWoAiFnA?si=BUcUTpzaf5q0nnxl
Med skuggflottan?
Själv håller jag faktiskt till viss del med vänstern här.
Det har ju blivit helt sjukt att hyresfastigheter som många gånger såldes billigt av allmännyttan gång på gång ska byta ägare för nya rekordbelopp och hyresgästerna bara ska betala mer och mer.
Dessutom hade fastighetsägarna sparat in och snålat på allt dom kan för att höja vinsten oavsett hur höga hyrorna än hade varit.
Kalas betalaren, Ja kan i viss del hålla med om vissa saker med vänstern som är bra. Men i de flesta fall går de ständigt över alla gränser och odrägliga och rent korkade.
De arbetsskygga vänster har rånat o plundrat svenskar länge nog. Dags att strypa bidragen och tvinga in de i vanliga jobb..
Man hade hyesstopp i DDR och fick subventionera enormt! Inte minst i alla sina ”miljonprogram” – Plattenbau.
Alla Altbauten konfiskerades också ftån 45 och fick ingen renovering förrän 1990 och framåt.
Under Nazisterna konfiskerades också stora fastighetsbestånd…
”You’ll own nothing. And you’ll be happy.” är det som gäller, sakta men säkert.
Samma i US..m.fl. länder.
Men vad spelar det för roll om några sketna pensionärer blir skinnade. Vi är ju vana efter de ”Gröna” projekten. Vad är väl en pancho ? När partiprogrammet dikterar villkoren. Nooshi + Stalin = sant ?
Vänstern har vuxit upp i en dysfunktionell familj. Då menar jag alla som stödjer vänster partister har det