En sommarhälsning från Norge

En av våra läsare i exil i Norge skickar en sommarhälsning.

INSÄNDARE. Eftersom Vi som är invandringskritiska ofta är bönder som saknar kulturella erfarenheter så bestämde jag mig för att åka utomlands under semestern.
Det är alltid spännande att se ett nytt land även om det blir svårare och svårare att hitta ett land
som man inte besökt tidigare. Jag har sett alla länder i Europa och många i Asien.
Under tiden som jag packar har jag försökt lära mig lite om utlandet, bland annat den sång som kunde blivit nationalsång om den inte tagit upp problemet med landets kriminella historia.
Eftersom landet var ett av de första som drabbades av massinvandring av kriminella så har 90 procent av urbefolkningen dött ut och de flesta som bor där har rötter i andra länder.
Jag  sitter och lyssnar på:
Jämför gärna med den mindre korrekta variant som jag hittade på den suspekta Petterssons blogg:
Pettersson har lagt till lite text nedan.Waltzing Matilda är en folkvisa från Australien, betraktad som Australiens inofficiella nationalsång. Sångtexten skrevs av poeten Banjo Paterson 1895.

Visan handlar om en tillfälligarbetare, en sk. ”swagman”, som gick från gård till gård för att arbeta. Deras packning kallades ”Matilda”. Han sitter vid ett vattendrag och kokar vatten, då ett får kommer för att dricka. Mannen tar fåret, men upptäcks av dess ägare och tre poliser. Hellre än att bli arresterad för stölden – ett brott som bestraffades med hängning – dränker sig mannen i vattendraget och han spökar där sedan dess.

De olympiska spelen i Sydney år 2000 var de tjugosjunde moderna spelen. Det tävlades i 300 grenar i 28 sporter. Antalet aktiva var 19 651 och 199 nationer deltog.

Spelen öppnades den 15 september och avslutades den 1 oktober med att David Gordon ”Slim Dusty” Kirkpatrick – född 13 juni 1927 död 19 september 2003 – fick äran att efter en enastående karriär sjunga tillsammans de 114,714 i publiken…

7 thoughts on “En sommarhälsning från Norge

  1. EU är ett lysande exempel på att makt och pengar korrumperar. De, ej av folket valda, styrande har fått storhetsvansinne. De vill göra Europa (och kanske mer) till en stor stat ledd och styrd in i minsta detalj av dem själva.

    Det är nästan så att jag jämför dem med Erdogan som drabbats av samma sjuka.

    Njuter av Slim Dusty och hans version av Waltzing Matilda och deras förmåga att förena en hel nation och dess folk att sjunga tillsammans med en röst. Nu förstår jag bättre varför våra sjuka politiker är rädda för svenska nationalsången, flaggan och allt som förenar oss.

  2. Stort smil, gåsehud og en tåre i øyekroken av Slim Dusty’s Waltsing Matilda. Stort øyeblikk der og da som var der må ha de beste minner fra.

  3. Men du EU är inget land, EU är en organisation bestående av självständiga suveräna nationalstater utan någon annan sammankoppling än att de är medlemsländer i organisationen EU!

    Du vet om du är medlem i COOP, Socialdemokraterna eller Anna organisation så innebär inte det att du är den organisationen, utan du är ju fortfarande du!

  4. Citat:Gamla, sjuka, anhöriga och personal har farit illa – nu stänger Bergeby.
    Expressens Anna Bäsén återvände till korttidsboendet som spårade ur – för att söka svar på frågan:
    Vad var det egentligen som hände?

    BORLÄNGE. Avdelning 4 B på Borlänge sjukhus. Där väcktes min kärlek till vården för nästan 30 år sen.
    Nu är min gamla avdelning nedlagd, personal och patienter tvingas flytta.
    Allvarliga missförhållanden och personalproblem hotar patientsäkerheten, anser cheferna.
    Uselt ledarskap och underbemanning bär skulden, anser personalen.

    Åsa Andersson är arg och besviken.
    – Mamma har jobbat hela livet, man trodde hon skulle få det bra sista åren och så håller de på så här. Om det är problem med personalen får de väl lösa det i stället för att flytta de gamla!
    Åsa tycker personalen är gullig och hjälpsam men har för mycket att göra.
    – Mamma är renlig av sig, men det har hänt att hon fått vänta tre dagar på att få duscha.
    Undersköterskan Sandra Wikström, 28, har sin pappa på Bergeby. Nu är hon bekymrad över om han ska tvingas flytta.
    – Det är stressande. Nästa flytt skulle ju bli hem.
    Alla inblandade – fack och personal, chefer och politiker – är överens om att det finns stora brister.

    http://www.val.se/val/val2014/valnatt/R/kommun/20/81/index.html

  5. Helt övertygad om att Europa kommer delas upp i mindre länder.
    Efter Brexit kommer troligen fler länder följa efter.
    Skottland kommer få sin självständighet.
    Vi har provat EU och överförmynderiet. Folket vill känna att dem kan ha
    makt att utveckla sin region.
    Skåne kanske en gång tiden blir självständigt.
    KrångelSverige med sina utredningar, skatter, förstörelse av jordbruksmark genom byggande kommer förstöra vår natur och vi måste vara rädda om vår egen kultur.
    Börja om från början med handelsavtal och gemensamma miljömål.
    Börjar man med stoppa asylinvandringen.
    Överbefolkningen av jorden måste stoppas. NU.

    • Vadå Europa skall delas upp i mindre länder? Vad menar du egentligen? Europa idag består av större och mindre länder som har det egna språket och Kulturen.
      EU har varit en org som skulle uderlätta handel, fri rörlighet mellan dessa länder. Idag sitter EU som en politisk bromskloss över Europa och kväver all suveränitet. EU skall skrotas så fort så möjligt . Skadan är redan stor och dessa länders självständighet står just nu på spel!
      Jag är själv för att EU försvinner i den nuvarande form och länderna återgår till en sund handel med varandra. Men de globala makter jobbar för NWO som skulle innefatta även europeer. Här kommer att flyta blod…….jag tror inte en sekund att en finne vill bli en makedon eller en svensk bulgar! Och vem i helvete skulle bestämma vilket språk som är officiellt i en världsdel som består av olika nationer med eget språk minst 1000 år tillbaka i tiden?

KommenteraAvbryt svar