US border patrol union har visat sitt stöd och godkänt Donald Trump som USA`s presidentkandidat för republikanerna. -Han är den ende kandidat som visat intresse för arbetet med att bevaka våra gränser, säger Hector Perez , president för facket som representerar 16.500 gränspoliser.
I skrivandets stund blev det klart att Trump blir republikanernas presidentkandidat.
Detta är första gången som en fackförening som är en del av de Amerikanska rättsväsendet – American Federation of Government Employees godkänner en specifik presidentkandidat. Tidigare har de visat sitt stöd för demokraterna och den sittande Obama. Tiderna ändras. De är så imponerade av Trump att de bryter den praxis de haft tidigare, att inte stödja en specifik kandidat inför valet.
Inte alla av de 18.000 gränspoliserna vid den sydvästra gränsen till Mexico stöder Trump. Cirka hälften av dem är ”Latinos” (från latinamerika) eller har fruar som är det. Självklart så är denna del av gränspolisen mycket kluvna i frågan. Samtidigt som de vill ha ordning och reda vid gränserna så påverkar det dem och deras familjer om Trump´s gränspolitik blir verklighet.
Trump är speciellt omtyckt av gränspoliserna för att han lyssnar på dem och deras ideer snarare än ledningens. Fullt förståeligt eftersom de är ute på fältet och vet vad som händer. Trump är också väldigt populär inom övriga rättsväsendet såsom ”vanliga” poliser.
Om inget inträffar så är det nu klart att Donald Trump är klar som republikaneras presidentkandidat och kommer att utnämnas i Juli månad.
