För åttio år sedan denna vecka, den 5 mars 1946, stod Winston Churchill inför en fullsatt publik på Westminster College och höll sitt historiska tal , känt som järnridåtalet.
Churchill varnade för att ”från Stettin i Östersjön till Trieste i Adriatiska havet har en järnridå sänkt sig över kontinenten” och uppmanade till enighet bland fria nationer för att försvara demokratin och bevara freden. Talet bidrog till att definiera det framväxande kalla kriget och är fortfarande ett av de mest betydelsefulla talen under 1900-talet.
Åttio år senare genljuder Churchills budskap om styrkan i demokratiska allianser och vikten av vaksamhet i försvaret av frihet fortfarande runt om i världen.

Bilden ovan har ChatGPT fixat till, orginalet nedan. En video från detta historiska tal HÄR
Winston Churchill hade också åsikter om islam, att:
”Ingen starkare bakåtsträvande kraft existerar i världen”
https://www.belfasttelegraph.co.uk/comment/winston-churchill-published-views-about-muslims-so-dark-that-he-deleted-them-from-future-editions-but-i-kept-hold-of-them/a/118092505.html
…och jämförde Koranen med Hitlers Mein Kampf som hävdade Tysklands rättmätiga position på världens topp,
Churchill om Mein Kampf: ”Här var den nya Koranen för tro och krig, deklamatorisk, långrandig, formlös, men mycket tydlig med sitt budskap”
https://youtu.be/zJyl74REDjo?si=Zpg3kByGA_lfOEdC&t=16m32s