Risk för ny migrantinvasion i Sverige i sommar

En månads islam och mångkultur i Sverige: Mars 2016

av Ingrid Carlqvist  •  22 april, 2016

  • Enligt gällande bestämmelser kan regeringen bara fatta beslut om gränskontroller för sex månader i taget, och det krävs en karenstid på två veckor innan kontrollerna kan förlängas. Glappet infaller 4-17 juli och många fruktar nu att tiotusentals migranter kommer att passa på att ta sig in i Sverige då.

  • En ny rapport om det företrädesvis islamrelaterade hedersförtrycket där 1 100 ungdomar på skolor i Stockholms förorter intervjuades, bekräftade än en gång att ungdomar med invandrarbakgrund lever i en helt annan värld än jämnåriga svenskar. 83 procent av flickorna får inte ha killkompisar, 62 procent av pojkarna får inte ha tjejkompisar.
  • Efter ett stort antal sexuella överfall mot kvinnor i Östersund gick stadens polis ut och varnade kvinnor för att vara ute ensamma under kvällar och nätter. Sedan 20 februari har åtta kvinnor blivit ofredade eller våldtagna i staden.
  • En busschaufför stängdes av från sitt arbete för att han hade delat invandringskritiska inlägg på Facebook. Kritiken mot bussbolaget blev massiv och redan dagen därpå fick chauffören börja arbeta igen. Arbetsgivaren erkände att chauffören aldrig hade behandlat någon illa.
  • Säkerhetspolisen har identifierat ett sextiotal asylsökare som terrorister som utgör en fara för landet. Men Migrationsverket vägrar utvisa dem.

2016-04-22_1328

I början av mars meddelade regeringen att Sveriges skärpta gränskontroller vid Öresundsbron blir kvar under överskådlig tid – de kan till och med bli permanenta. Problemet är dock att det i sommar uppstår ett glapp på två veckor i kontrollerna. Enligt gällande bestämmelser kan regeringen bara fatta beslut om gränskontroller för sex månader i taget, och det krävs en karenstid på två veckor innan kontrollerna kan förlängas. Glappet infaller 4-17 juli, mitt i semesterperioden, och många fruktar nu att tiotusentals migranter kommer att passa på att ta sig in i Sverige då. Som mest, under hösten 2015, kom 9 000 migranter i veckan – hittills i år har det legat på 600-700 i veckan.

Statsminister Stefan Löfven sa nyligen vid ett möte i EU-nämnden: ”Antalet människor som kommer till Sverige har sjunkit dramatiskt. Fler söker asyl i EU. Det var hela poängen.”

Läs vidare

19 thoughts on “Risk för ny migrantinvasion i Sverige i sommar

  1. Reblogga detta på johan herrgård och kommenterade:
    Underligt att ett suveränt land inte kan bestämma om sina gränser!!! ALLA andra länder väljer och vrakar vilka förordningar man vill följa. NEJ! Inte i Sverige. Här lyds minsta jävla paragraf på ”gurkans böj” när.

  2. Egentligen borde detta tidsglapp inte ställa till något större problem, annat än att invällare ser sin chans att smita in.

    Dock kan Sverige bestämma att tillämpa Dublinförordningen. Invällare via t.ex. Danmark och Tyskland kan avvisas direkt dit om antisvenska staten vill. Problemet är snarare att våra bödlar i staten inte vill vårt väl.

    Vidare lär väl inte alla grannländer ha samma tidsglapp som Sverige, eller har de det? Om inte stoppas invällarna där..

  3. Hela schengen bör skrotas och samtliga EU länder bör därefter kontrollera sina gränser för att skydda kontinenten mot muhammedaner etc, vars målsättning är att islamisera hela världen.

    Därnäst bör man kriminalisera islam, eftersom denna så kallade ”fredens religion”, i själva verket är en politiskt våldsideologi, som bejakar dödande, diskriminering, kvinnoförtryck, våld etc.

    Eljest väntar stenåldern och ett Muhammedistan i Europa.

  4. Att det blir våg nummer 2 i sommar är nog att räkna med. Bara att hålla i hatten. Eftersom EU är dysfunktionellt kommer man inte kunna hejda vågen som kommer påfresta de ytterligare avspärrningar som länderna på eget bevåg kommer tvingas sätta upp och de kommer möjligen kunna fungera som stötdämpare. Men vågen kommer, var så säker. När det gäller Balkanrutten kommer antingen Turkiet ”slarva” när det gagnar dem eller så kommer rutten att självdö och flyttas till Italien och belastningen kommer på Österrikes avspärrningar.Om EU inte förmår visa sina avsikter att hålla samman Unionen denna gång är det frågan om den överlever. Kanske lika bra eftersom den verkar användas som ett instrument för migration. Och blir det ett Brexit kan det bli följa John…

    • Som det ser ut kommer rutten att flytta till Italien. Varför ska vi då betala Turkiet? Jag är också rädd för att miljoner visumbefriade kommer från Turkiet. Är det ingen som frågar sig hur många fingrar Erdogan hade i flyktingströmmen till Grekland?

      EU pressar inte Ungern, Polen, Österrike m fl på balkanrutten just nu för de är rädda att flera EU-länder följer deras exempel och stänger igen gränserna.

  5. Hur många av de som kommer hit är kriminella? Går naturligtvis inte att få svar på när vi inte ens vet vilka det är. Något säger mig att Sverige har blivit en bas för terrorister, mördare och våldtäktsmän. Vi belönar mördare helt enkelt.

KommenteraAvbryt svar