Om Klimatskojeriet

Professor Richard Lindzen, atmosfärfysiker från MIT och en av världens ledande atmosfär fysiker förklarar hur ”global uppvärmnings – klimat ändringsskojeriet” fungerar. Det är miljöpartister, politiker och journalister som ljuger och lurar oss!

 

9 thoughts on “Om Klimatskojeriet

  1. Mycket tacksamt att världshistoriens i särklass största bedrägeri får uppmärksamhet ! Dr. Edenhofer – vice vid PIK (Potsdamer Institut f Klima-forschung, chef är ultrakommunisten ’prof’ Schellnhuber som ligger bakom 2-gradersmålet m.m..) – sa i ett officiellt tal, att ’klimatfrågan’ inte handlar om klimat öht., utan om omfördelning av världens tillgångar. Christiana Figueras är oxo ett namn att googla på. Klimatförändringar har pågått i sisådär 4,6 miljarder år, dvs från Tellus’ födelse och pågår fortsatt. Den som tror på denna kvasireligion – framförallt MP:ister – kan förslagsvis göra egna insatser med att sluta andas var 10:e minut. CO2:n i utandningen är ~100 x högre än den i atmosfären OCH den antropogena andelen av totalen är ~3%, resterande ~97% är av naturligt ursprung.
    Att det hela enbart är ekonomiskt motiverat visar (bl.a.) de ~500 miljarderna per ÅR(!) som belastar svenska medborgare. F.ö. spenderas det dryga en mijard US$ per DAG (av mestadels skattemedel) på denna mänsklighetsletala religion.
    Sverige/svenska har över tid varit ’föregångare’ i dessa bedrägerier – främst Bert Bohlin (som lämnat jordelivet) samt (främst idag) charlatanderna Anders Wijkman och agronomen Johan Rockström.
    Googla även Agenda21 och Agenda2030 för ytterligare, skrämmande informationer. Bägge dessa är, naturligtvis!, undertecknade av svenska regeringar, nu senast i N.Y. av KalleAnkan själv för några månader sedan.

    Arma Land, Arma Värld ! 🙁

    Mvh/TJ

  2. Denna professor har alldeles rätt. Klimatförändringen kan ingen människa på jorden göra något åt på de närmaste miljontals åren. Så mycket pengar finns inte på jordklotet så att vi kan ändra på solens energi klocka.
    Klimatförändringar av det slag vi ser i dag har förekommit på jorden sedan den uppstod och kommer att fortgå tills den slutar att existera.oavsett vad människan gör, så det finns ingen anledning att lägga dessa tusentals miljarder kronorna på att försöka minska den s.k. globala uppvärmningen för den kommer ändå att fortsätta tills SOLEN bestämmer annat.

  3. Vår tids största bluff. Klimatförändringarna kan ej stoppas med trams som att vi knappt får leva och andas. Däremot måste vi anpassa en hel del till rådande klimatförändringar.

    • Från ca: 1570 till början av 1700:talet blev mycket kallare. Så pass kallt att vikingättlingarna på Grönland fick ge upp.
      Dom var bönder och hade kreatur till skillnad från inuiterna som levde helt på jakt och fiske.
      När betet upphörde gick det inte längre att hålla djur. Innan den lilla istiden var det än mycket varmare period den så kallade medeltida värmeperioden ca: 950-1250.

    • Nej men det är ett bra argument för myndigheterna att ha
      och skrämma folk med, samt att plocka ut ännu mera skatter
      och avgifter från skatteslavarna!

      • Förr i tiden sade man skämtsamt om skattetrycket att ”snart får vi väl betala för luften vi andas”.
        Och det är precis vad dessa klimatskojare vill.

  4. Klimatskojeriet är givetvis en av Miljöpartiets paradgrenar. Dom är så rökta att man kan inte annat än känna skadeglädje.

KommenteraAvbryt svar