INRIKES. 23-årige Osama Krayem från Malmö är anklagad för mord genom terrorism vid Brysseldåden och för att ha deltagit i en terrororganisation. Mona Sahlin, nationell samordnare mot våldsbejakande extremism, anser att staden allt för länge blundat för hotet från islamistisk extremism.
– Det finns inga kommuner som kan garantera att ingen invånare kommer att åka för att ansluta sig till en terrorrörelse, men Malmö hör till de kommuner som borde ha en handlingsplan och en strategi, säger hon till SVT Nyheter.

Enligt Sahlin har Malmö inte sett rekryteringen till islamistisk terrorism som ett problem utan fokuserat på högerextrema kretsar.Samtidigt uppskattar Malmö stad att inte fler än ett tiotal personer åkt för att strida med terrorgruppen IS. En relativt låg siffra, åtminstone om man jämför med Göteborg där siffran är betydligt högre.
– De muslimska församlingarna i Malmö arbetar på ett väldigt bra sätt med ungdomar. Jag tror det kan vara en av anledningarna, säger Jonas Hult, chef på Malmö stads trygghets- och säkerhetsenhet.
-Pettersson säger att det uttalandet av fru Sahlin är i Arnstadsklass, när hon gapat rasist, fascist, islamofob m.m. åt alla som kritiserat islam. Fast jag begriper inte riktigt, är det några som är högerextremister är det islamister…
Den 31 januari i år satte myndighetschefen Mona Sahlin sitt namn under en artikel som enbart bestod av hätska angrepp på människor som demonstrerat mot regeringens politik.
Rubriken löd: ”Ideologiskt drivna extremister – inget annat”.
I texten pekades ett hundratal demonstrerande människor ut som högerextrema, våldsbejakande nazister. Den som inte var på plats men läste artikeln fick uppfattningen att här hade nazister samlats för att hetsa mot invandrare. Sanningen är att helt vanliga män och kvinnor var på plats för att demonstrera mot regeringen. Det är alltså grova lögner Mona Sahlin fått publicerade i Expressen och det är uppenbart att tidningen brustit i ansvar, etik och moral då de inte tog reda på fakta och kontrollerade Sahlins källor innan publicering. Om Expressen hade följt de pressetiska reglerna hade artikeln sannolikt inte publicerats.
”Men enligt regeringens samordnare mot våldsbejakande extremism, Mona Sahlin, ska man komma håg att de mord som utförts av extremister under de senaste tjugo åren har utförts av högerextremister, inte av jihadister”
Hur många jihadister kollade du Mona, när du satt i Expos styrelse?
Vem är det som fokuserar på Högerextremister???
Om jag inte har helt fel så fick Mona Sahlin vanliga missnöjda pensionärer till att bli högerextremister. Vanliga arbetare som kritiserar regeringen blev också högerextremister. Alla som kritiserar regeringen är högerextremister – var inte detta Fru Sahlin????? Vilken planet bor denna människa på??
Om högerextrema är detsamma som de man ser och råkar utför i Malmö, dvs MENA-folk, det är chockerande att staden är svensk, man måste uppleva det för att se / förstå att det är sant, kusligt.
Mona Sahlin är én av rikets många tusen landsförrädare, där
enda rimliga straffet numera är högsta enligt Svea Lag: Livstids
fängelse; Och i hennes fall LIVSTID i bokstavligasta förstånd.
dansk logik
* Flyktingar får stanna medans de är under flykt, när det blir fred får de åka hem
* Flyktingar får PUT och får ta hit sin familj om de har jobb och kan försörja dem
* Flyktingar får försöka anpassa sig till Danmark istället för tvärtom.
osv
Sådana självklara grejer.
Sverige tror på magiskt tänkande. ”Om vi tar hit hundra miljoner flyktingar och ger dem bidrag utan att de jobbar, så tjänar vi på det på något magiskt sätt.
Håller du inte med är du rasist.
Och om flyktingarna inte trivs i Sverige eller får jobb så beror det på diskriminering.”.
Hör man bara namnet ”Mona” så blir man ju tvärilsk!
”Ett blåst jävla sossesvin”,
– Store Gud! Hjälp detta arma och i smutsen nedtrampade gamla och värdiga rike!
(Karl Adolf Brakel, Torneå, 1 april 1809)
Mona måste stoppas innan det är försent.
”Kanske är hela strategin bakom att öppna dörrarna för asylsökande det enskilt största misstaget i Skandinaviens moderna historia?” -Professor Niall Ferguson, Harvard
Hon kan vara underhållande, Tobblan.
Allt hon säger blir åtabak.
Var gång hon öppnar makaro…visst ja, hon är ju mångmiljonär: Varje gång hon öppnar oxfilékvarnen så antingen motsäger hon sig själv eller kommer med en hel hoper faktafel.
…fast å andra sidan, är man ekonomiskt oberoende så kanske man inte behöver bry sig alltför mycket.
Jag vet inte varför jag är så in i själen trött på vad Mona Sahlin tycker och tänker. Jag skulle vara evigt tacksam om hon kunde dra sig tillbaka från den politiska världen och skaffa sig ett riktigt jobb!
Det kan ju inta ha något med islam att göra
Det vågar hon inte kritisera den fega skitkärringen
Den kvinnan har stora problem med sitt tänkande, det blir så förbannat fel varenda gång hen tänker!
Hen har fortfarande inte förstått hur arabisk och islamsk kultur eller seder och bruk fungerar! De säger en sak och gör något helt annat, de är ja sägare och säger det som förväntas av dem för att i nästa ögonblick göra tvärtom mot tidigare överenskommelse!
Mona ärligt talat, vem tror du rekryterar till IS och andra terrorist organisationer? Jo just det Mona, det är imamer i församlingar och moskéer, kulturpersonligheterna i kulturföreningar och extremister i de många No Go zoner som rekryterar!
Mona, rekryteringsprocessen för rekrytering till IS går aldrig någonsin att stoppa förrän hela den svenska lagstiftningen reviderats i första hand avseende regeringsformen och religionsfriheten! Mona dessutom måste de parallel samhällen som uppkommit slås sönder i sina grundvalar!
Mona religionsfriheten måste regleras så att all offentligt religionsutövande av annan religion än den kristna förbjuds och får bara utövas inom det egna hemmets fyra väggar!
Mona ”Muslim” tänker? Ha du bevis för det? Jag tycker att hon tills nu bara bevisad raka motsatsen!
Idioten, myglaren och fascisten Sahlin har fokuserat på tok för mycket på att vara just idiot. myglare och fascist.
Deportera fanskapet till Teheran!
Vilka högerextrema känner mona till i Malmö ?
Om några, hur umgås hon med dem ?
Hon är tydligen insatt i Skåne, Malmö som jag som vistas där inte känner till, ”svammeltant” borde pensioneras omedelbart, innan fler fantasier blir tryckta.
Det här mona, det är Malmö det Skåne som vi älskar.
Mona Sahlin, ingen verklighetsuppfattning, ingen empati för sitt land och landsmän, när ska du förstå att detta inte är ditt land? Ditt förakt borde fått dig att ta första bästa plan till arabvärlden.
Stäng munnen och försvinn nu Måna! Du är så jävla dum så att man storknar.
Det är Islam som är problemet.
”De muslimska församlingarna i Malmö arbetar på ett väldigt bra sätt med ungdomar. Jag tror det kan vara en av anledningarna, säger Jonas Hult, chef på Malmö stads trygghets- och säkerhetsenhet”
Det är nog den största anledningen till att dom åker.
Jag vill slippa se och höra Sahlin i framtiden.
Det är få i Sverige som använt ordet islamofobi så ofta som hon.
Sahlin är en av de som blundat hårdast genom åren och därmed är hon en av de skyldigaste
En ljuvlig karaktär i en helt galen deckare?
En galen drömmare i en dokusåpa?
Ett urblåst äggskal utan mening eller mål?
En alltför vanlig nivå på svensk välbetald politiker? Tyvärr.
Dagens belöningssystem vaskar inte fram de mest gnistrande guldkornen?
Somalier kan skylla på sin analfabetism men vad kan en politiker med de här unika särdragen skylla på? Alla andra förmodligen? Som avstod från att stoppa henne?