Två hyreshus byggs åt ensamkommande

INVANDRING. I höst ska det byggas 20 nya lägenheter åt ensamkommande flyktingbarn i Kolbäck som ligger i Hallstahammars kommun i Västmanland. I lägenheterna ska det bo 40 ensamkommande flyktingbarn berättar Kjell Jacobsson, teknisk chef på Hallstahammars kommun.

Husen är i två våningar och består av 10 lägenheter, gemensamma utrymmen samt personalutrymmen.

– Det här kommer ju att räknas som HVB-hem och därför ska det finnas personal på plats dygnet runt, säger Kjell Jacobsson.

Lägenheterna är på 50 kvadratmeter och består av två sovrum och ett allrum med pentry.

-Pettersson tycker det är kul för ”flyktingbarnen” lägenhet med dygnet runt service av daddor är inte så dumt.

Men några frågor:

  • Har alla andra ”barn” i Hallstahammars kommun lägenhet eller erbjuds de hyra nybyggda till en hyra som de klarar av även om de saknar jobb?
  • Hur kommer integrationen att gå med 40 ”barn” på samma ställe?
  • Har Rättviseförmedlingen kontrollerat så ingen blir diskriminerad?
  • Varför ställer sig Sverigedemokraterna bakom detta?

Hallstahammars kommun

 

12 thoughts on “Två hyreshus byggs åt ensamkommande

  1. Det konstateras över hela Sverige, i och med sitt agerande, exempelvis i artikeln ovan, visar kommunalförvaltningarna och dess styrande politiker sin avsky för oss svenskar.
    Det går inte att misstolka, inte att se på annat vis.
    Var är pengarna till våra gamla, till deras boende, mat, omvårdnadspersonal?
    Var är bostäderna till våra riktiga svenska ungdomar? Pengarna till en bra skola?
    Pengarna till sjukvården? Pengarna till krigsmakten och allmän värnplikt? Pengarna till en fungerande polismakt? Pengarna till…??!

    Förakt och rent hat gentemot oss riktiga svenskar är det. Inget annat.
    Det värsta och mest motbjudande: Dessa högförrädare bor mitt bland vanliga, hederliga, skötsamma svenskar…

    Vi håller på att bli utbytta, det i ett experiment av magnitud. Mest sannolikt är att Sverige är provet, därefter kommer de andra(jämförelsevis) glesbefolkade länderna, Norge och Finland samt att Island kommer att drabbas svårt.
    Ingen gör någonting! Ingenting. Vi bara sitter som en hög med fågelungar med öppen trut och gapar.
    När vi fått i oss några glas hembränt eller något äckligt rödvin kommer vi upp till nivå ”fy bubblan!” Kanske lika bra att vi undslapp världskrigen…

    Svårt att skriva i affekt. Men jag har en sista fråga, var är den svenska officerskåren? Den som bankade in i skallen på en att fosterlandet alltid skall försvaras, till varje pris.

    • Och de räknas inte ens in i statistiken över bostadslösa. Unga svenska vuxna som vill starta sitt vuxenliv räknas inte, de är för vår regering oviktiga. så har vi skapat oss ett klassamhälle som vi hade tidigare, de med pengar klarar sig alltid medan andra får inget.

  2. Ja, 87% av befolkningen ville ju ha denna arabiska förrädarregim! Och det är klart att det är landsförräderi. kan inte bli tydligare än så här! Invasionen är ett faktum!
    I Strömsund i Jämtland, förflyttades dom gamla från sitt fina boende vid Backsjöns strand, till gamla lasarettets 4 våning på baksidan av den stora byggnaden. Fastigheten behövdes nämligen för nya inkräktare!
    Men det räckte ändå inte till, så därför fyller dom på med ännu fler i själva lasarettet där dom gamla nu sitter hopträngda med negrer/muslimer både under och över sig. Och nykomlingarna beter sig precis som dom brukar, vandaliserar, stjäl, ofredar, gapar och skriker dag o natt, slår i dörrar och fönster, dessbättre ingen våldtäkt än så länge, men det är nog tyvärr bara en tidsfråga innan Elsa 92 vbesudlas av ett litet skäggigt negerbarn!
    I Härnösands fina djuphamn planeras det också för fullt inför invasionen! Migrationsverket har långt gångna planer på ett boende ombord på en långtidshyrd lyxkryssare, med plats för 1200. Dom har också kontakt med flera rederier, bl.a. ett Italienskt rederi med 7 fartyg i sin flotta!
    Slutet är nära mina vänner och vi bara sitter och skriver insändare (mig inkluderat) och gör inte ett smack för att stoppa asen som väller in. Vore det inte dags att öppna fiolfodralen snart?
    Janne

  3. Ren och skär orättvisa! Detta skapar en bra grund för en ”lyckad” integration d.v.s. att nyanlända får en egen gräddfil med generösa villkor. Fy fan säger jag bara!

KommenteraAvbryt svar