SD-förslag från 2014 förs fram igen – av M

Moderaterna lägger nu åter fram ett gammalt SD-förslag med två år på nacken. Det är Elisabeth Svantesson som har dammat av Mattias Karlssons gamla förslag, men då det för två år sedan röstades om Mattias Karlssons och SD:s förslag så var Elisabeth Svantesson och övriga 7 -klövern emot. Men nu har verkligheten åter kommit ifatt 87:an, som så många gånger förut de senaste månaderna.

Moderaterna pratar om lösningar på samhällets problem. För det första är det just moderaterna som varit delaktiga att skapa problemen. För det andra är moderaterna själva utan lösningar. För det tredje jobbar högavlönade moderater intensivt med att förvärra problemen. För det fjärde kommer jag aldrig mer i överskådlig framtid att åter rösta på mitt gamla parti Moderaterna, som hatar och föraktar sina gamla trogna väljare.

Detta läser jag hos en som inte byter ut Sd för M på några villkors vis, i en kommentar på Avpixlat.

För två år sedan protesterade M:s Elisabeth Svantesson när Sverigedemokraterna föreslog en obligatorisk samhällsorientering för nyanlända. Nu har hon fört fram det som ett eget förslag. Vi har ju omprövat vår politik, förklarar hon.

Sverigedemokraternas gruppledare i riksdagen, Mattias Karlsson, konstaterar att det är bra att Moderaterna ”svänger och kopierar vår politik på område efter område”, men han frågar sig samtidigt på Facebook:

”Hur kan partiledningen gång på gång komma undan med att säga att man inte kan samarbeta med SD för att vi inte har någon integrationspolitik och inte några lösningar på samhällsproblemen, samtidigt som man direktkopierar just våra lösningar?”

Mattias Karlsson lämnade hösten 2013 in en motion där han krävde obligatorisk samhällsorientering.

”Sverigedemokraterna anser, som fastställs ovan, att samhällsorientering fyller en viktig roll i processen att etableras i det svenska samhället. Som en följd av vår vision om ett sammanhållet Sverige där samtliga invånare känner sig och är delaktiga i det svenska samhället, anser vi därför att samhällsorienteringen bör vara obligatorisk för de nyanlända invandrare som ingår i målgruppen”, skrev han då, och krävde sänkta bidrag för den som inte genomgår samhällsorienteringen.

I en debattartikel i går skrev Moderatledaren Anna Kinberg Batra och partiets integrationspolitiska talesperson Elisabeth Svantesson:

”Många nyanlända kommer till Sverige från samhällen där synen på jämställdhet skiljer sig från den svenska. Därför är det viktigt att nyanlända, såväl män som kvinnor, får en ordentlig samhällsorientering.”

http://www.expressen.se/nyheter/sd-forslag-fran-2014-fors-fram-igen–av-m/

 

5 thoughts on “SD-förslag från 2014 förs fram igen – av M

  1. Inte för att jag röstar på Anna Kindberg Batra men M:s stöld av Sd:s gamla förslag visar hur tomt det är på förslag inom partiet. När gamla moderater förstår detta blir det svårt att åka snålskjuts fram till 2018 för att sen vinna valet.

KommenteraAvbryt svar