ZIGENARE. Snart kommer en sjukvårdsbuss att åka runt i Skåne för att erbjuda vård till EU-migranter och papperslösa, rapporterar P4 Malmöhus.
Bakom initiativet står Läkare i Världen, en internationell organisation med ideellt arbetande sjukvårdspersonal, och planen är att börja i mars. Bussen kommer att vara bemannad med läkare, sjuksköterskor och barnmorskor.
Det blir organisationens första sjukvårdsbuss i Sverige, enligt generalsekreteraren Eliot Wieslander.
— Vi ska inte ersätta vården som finns inom det offentliga. Vi ger tillgång till vård till grupper som saknar det, säger Wieslander.
-Pettersson tycker ”Läkare i Världen” ska använda bussen till att köra hem zigenarna så de får vård i hemlandet. Pengar har vi och EU redan betalt för detta, fast vi vill påpeka att detta inte är skattefinansierat utom till en ytterst liten del.

Det låter utmärkt!
Men… jag skulle vilja föreslå att Sverige genast skaffar sisådär 18 miljoner sjukvårdsbussar som kan åka runt även i USA ( där många människor saknar sjukvårdsförsäkring) och Brasilien och Sudan och Nigeria och Etiopien och sisådär 150 andra länder.
Dessa människor som bor där befinner sig i och för sig inte i Sverige , men precis som de papperslösa och eu-migranterna så är inte heller dom svenska medborgare- och då borde dom väl ha rätt till sjukvård finansierad av de svenska medborgarna/skattebetalarna.
För vi är väl hela världens samvete och de 3,5 miljoner svenska skattebetalarnas pengar är väl oändliga och räcker väl till hela världens befolkning?
Och den som inte håller med mig är nazistfascistrasist!
Åka runt? Då kan de passa på och sanera områdena, de välutbildade tokarna måste inse att den snuskiga miljö dessa älskar att leva i, ger olika hälsoproblem. Ofattbart! Åk runt äldreboenden där människor måste vänta på operationer.
Redan på 1980- talet fick en äldre kvinna livmoderframfall. Hon fick vänta tre veckor på gynoperation, hon var en gammal kvinna = längst bak i vårdkön. Hon blev sängliggande med livmodern liggande mellan benen i sängen. Vi fick varje dag tvätta och sköta om henne och framfallet som låg på en blöja. Hon hade kateter och fick ligga på bäcken för att klara avföringen.
Det var modern åldringsvård för mer än 30 år sedan. Hur det är idag med alla besparingar vågar jag inte ens tänka på. Alla somaliska kvinnor som är omskurna tar en enorm tid inom gynvården. De utnyttjar den till max tidigt i sitt liv genom att börja föda barn i tonåren och hålla på långt upp i åldern. De har feta vanskötta kroppar, bara vården för dessa kvinnor kostar enorma summor. Men de är ju framtiden och räddningen för Sverige enligt våra politiker. En svensk kvinna ska bara jobba och hålla käften!
Det är organisationen MDM som ligger bakom, det är de som bla disponerar båten aquarius som ligger i medelhavet, är just nu i marseille och där ska hållas en konferens imorgon, har jag hört. Det är också de som är i ”the jungle vid kanalkusten och bistår.
De är en konkurrerande organisation till ”till läkare utan gränser”, den här organisationen är mer politisk . Sverige är med men inte våra grannländer.
De hitresta organiserade tiggeriet (zigenare från Bulgarien och Rumänien) liksom illegala har inte rätt att stanna här enligt gällande lagar och internationella avtal.Dem skall hem till sina länder som är skyldiga ta hand om sina egna.Illegala skall ut med en spark i baken.Lagar måste följas.Läkare i världen ,vem/vika står bakom dessa? Ännu ett globalist projekt för att skapa mer splittring,ställa fattiga inhemska grupper mot grupper som inte har lagligt stöd att vistas i landet. Folkförrädarne lurade sina väljare på många viktiga punkter, bla när moderaterna gjorde en pakt med taliban Mp och ändrade i lagen så att illegala som aldrig uppfyllt kraven om att ha rätt till välfärden då de enligt lagar inte har rätt att stanna här när de inte har äkta asylskäl,gavs möjlighet att efter asylavskag få samma rättigheter som svenska medborgare,med den skillnaden avv illegala prioriteras före svensken.Denna ogudaktiga kupp mot svenska folket och svensk utlänningslag måste rivas upp nu och ogiltigförklaras.
Läkarbuss behövs i Sverige men endast till svenska medborgare och då främst äldre,sjuka och handikappade och fattiga som inte har råd eller har svårt att ta sig till läkare själva.Äldre borde absolut få den servicen.
De låter som otäcka fanatiker. Det finns vårdcentralen för dessa tiggare, t o m har pengar lagts på att de ska kunskap om alla förmåner i Sverige. Jisses, fattar inte dessa läkare och våra blåsta politiker att informationen sprider dessa parasiter mellan sig utan vår medverkan. De kommer hit in masse till Sverige och tigger och håller sig borta från länder där det är olagligt. De har egna djungeltrummor, men våra korkade ledare tror de är isolerade och utsatta. Det är magstarkt hur Sverige fungerar idag.
Alltid frågan om att erbjuda, aldrig krav, (på dom alltså).
Ta skolan t.ex. Deras barn ska ha rätt att gå i skolan, men jag tvivlar starkt på att de har skolplikt. Det är kanske därför skolan inte har uppsökande verksamhet för EU-medborgare som sjukvården.
Hoppas att det gäller alla pensionärer också att man frågar om man behöver till exempel laga sina tänder eller pengar till mat i slutet på månaden……………
Djävla vansinne. Ta istället och se till att zigenarna tvingas betala skatt för sin inkomster. Det måste jag göra, så klart som fan att jag är avundsjuk. Skattmasen skulle framåt kväll går runt och plocka hälften som finns i burkarna. Därefter kan dessa snyltare få hjälp. Packa sedan in dom i bussar och skicka tillbaka dom till Rumänien, det är deras problem inte vårt
Här i Sundsvall så har dom börjat tigga i stereo, en på vardera sidan om entrédörrarna. En man med käpp slår mot de som inte skänker pengar.
Det har de gjort länge i vår hemstad. De är precis överallt. Vid uttagsautomater och nära bankingångar. De är parasiter på alla folk de kommer i kontakt med i hela världen. Inget nytt med de här inte, när ska folk sluta hata svenskar och börja ta hand om dem som inte orkar slita längre? Istället snyftas det över latmaskar som varit det i århundraden!
Grövsta värsta kriminella Landsförrädare. Ceausesco och hans fru fick sin dom, när skall sju klövern få sina domar ? sju klövern mördar 15.000 Svenskar varje år som svälter ihjäl ! Jag vill ha upprättelse nu!
http://pbs.twimg.com/media/CbcUIT5WEAA-M2d.jpg
SOCIALdemokrati > SOCIALbidrag
Svenska språket är lätt???
Och mest bidrag från statskassan går till topparna inom SOCIAAAL-demokraterna!!!
Kan hända att det här är en bra sak…
tidig upptäckt av TBC kan bespara oss
andra mycket elände.
Mycket elände besparas oss om sådana som saknar rätt att vistas i Sverige faktiskt inte heller befann sig på territoriet!