Prognosen var 7800, det kom 35369 – generaldirektören är nöjd

INVANDRING. Prognosen var 7 800. I stället kom 35 369 ensamkommande asylsökande barn till Sverige under 2015. – Det är ett historiskt år, aldrig någonsin tidigare har vi tagit emot så många asylsökande, säger Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson.

Under 2014 utgjorde antalet ensamkommande asylsökande barn, totalt 7 049, en tiondel av samtliga asylsökande till Sverige. Förra året ökade den till en femtedel, visar siffror där Migrationsverket sammanställt hur många som sökte asyl i Sverige.
– Det är framför allt kommunerna som får en stor utmaning med att ordna boende för de ensamkommande barnen. Hela Europa har fått väldigt många ensamkommande barn och Sverige har alltid legat högt, säger Anders Danielsson.

Totalt sökte 162 877 personer asyl i Sverige förra året. Den största gruppen som sökte asyl 2015 är syrier, drygt 51 000 personer. Näst största är afghaner med 41 500 asylsökande. Mot slutet av sommaren märktes en ökning av asylsökande irakier, vid årsskiftet hade nära 21 000 personer därifrån sökt asyl.

Anders Danielsson säger sig vara nöjd med hur hans myndighet hanterat situationen.
– Vi har ända lyckats ta emot 160 000 människor, gett dem tak över huvudet och mat för dagen. Vi har löst uppgiften på det sättet, men det har kostat på enormt mycket resurser, så klart.
Till exempel har prövningen av ärenden saktat av. Det är en av de saker som måste prioriteras nästa år, enligt Danielsson.

– Vi måste börja avgöra ärenden och ställa tillbaks organisationen i någon sorts ”normalläge”. Den andra uppgiften är att fortsätta arbetet med att ordna boenden. Vi har många boenden i dag som inte har den standard som vi anser att de ska ha.

Lite drygt 109 000 personer fick uppehållstillstånd förra året, många av dem var tidsbegränsade. Cirka 35 000 asylsökande fick uppehållstillstånd, ungefär lika många som året innan.

Hur 2016 kommer att se ut är i nuläget svårt att säga, säger Danielsson. Nästa prognos släpps i början av februari. – Nu har gränskontrollen varit ett tag vilket inte påverkat så mycket . Det är mycket väderförhållanden och annat, framkomligheten har förändrats. Hur det ser ut i framtiden hänger också huvudsakligen ihop med hur EU och enskilda medlemsländer hanterar situationen.

-Pettersson tycker det är illa. Hur kan generaldirektören vara nöjd när vi som en humanistisk stormakt tömmer andra länder på deras kompetens och framtid…

Även i Norge och Finland ökade antalet asylsökande kraftigt under 2015, men från en lägre nivå. I Danmark var ökningen mer blygsam. Statistiken för 2015 är fortfarande preliminär och omfattar enbart perioden januari-november. Därför gäller siffrorna för 2014 också motsvarande period.

Antalet asylsökande i Norge ökade från 10 702 till 30 101. De tre största grupperna kom från Syrien, Afghanistan och Eritrea.

I Finland ökade antalet asylsökande från 3 247 till 30 625. De största grupperna kom från Irak, Afghanistan och Somalia.

Antalet asylsökande i Danmark ökade från 14 046 till 18 505. De största grupperna kom från Syrien, Eritrea och Iran.

Sverige tar alltså emot drygt dubbelt så många asylsökande som våra nordiska grannländer tillsammans…

Arbetskraftsinvandringen 2015 ökade något jämfört med året innan, från knappt 15 800 beviljade tillstånd till nästan 17 000. De största grupperna arbetstagare kom från Thailand, Indien och Kina. De vanligaste kategorierna var bärplockare, IT-specialister, civilingenjörer och restaurangpersonal.

-Pettersson har svårt att fatta varför inte alla kompetenta från Afghanistan, Syrien, Irak, Eritrea, Somalia skaffar sig ett jobb i Sverige och sedan flyger hit. Det måste ju vara enklare än vägen över medelhavet…

För övrigt så har historien visat att för varje asylsökande så kommer drygt en person att anhöriginvandra så grattis Sverige, framtiden är räddad…

Migrationsverket

19 thoughts on “Prognosen var 7800, det kom 35369 – generaldirektören är nöjd

  1. De som kommer från Afghanistan måste ha pass för att ta sig igenom alla länder som skall passeras, att tro något annat är naivt.
    Det finns smugglare som ordnar sådana handlingar är inget märkvärdigt med det men det kostar pengar.
    Sedan när personen kommer till svenska gränsen har de inget pass, om de skulle visa upp ett pass bevisar det att de passerat ett flertal länder och har därför ingen rätt att söka asyl i Sverige, utan är det första land de kommer till från Afghanistan där asyl skall sökas.
    Det är mycket enkelt att få stopp på den illegala asylinvandringen, det är endast att kräva pass för att komma in i landet, det skulle bli omöjligt att komma illegalt och söka asyl, därför Sverige gränsar inte till något konfliktland.
    Det enda rätta är att ta in endast kvotflyktingar som FN utser.
    När personer kommit in i landet utan pass finns det ingen möjlighet att veta personens bakgrund och ålder, utan alltsammans vad personen påstår, kan vara en massa lögner.
    Många av de här personerna är analfabeter eller har en mycket bristande skolgång, att de skall komma in på arbetsmarknaden och få något riktigt jobb måste ses som obefintligt.
    Idag ställer arbetsgivarna krav att den anställde skall ha gymnasieutbildning för att kunna få jobb.
    USA anställde folk i Afghanistan som skulle tränas för deras arme och det visade sig att 70% var analfabeter.

    • Det som borde inses är att de som kommer in genom den illegala asylinvandringen är inga flyktingar, och där nästan alla är ensamstående män som visar det.
      Riktiga flyktingar är exempelvis de 1,1 miljoner människor som tvingats fly från Ukraina till Ryssland genom terrorisering från den egna regeringen, det var också hela familjer som flydde.
      Med den här illegala asylinvandringen till Sverige kommer det att bli negativa konsekvenser som är ofrånkomligt.
      Det finns inget behov på arbetsmarknaden för de här personerna, som gör att det kommer bli en segregation i samhället med stora samhällsklyftor.
      Vid sådana samhällsstrukturer uppstår det en stor kriminalitet, som det finns bevis på i många länder, det här har redan inträffat i Sverige, men det kommer att bli mycket värre, det som nu finns är endast början.
      Det blir bland annat skadegörelser där orsaken är frustationer mot samhället och utanförskap av personer, som inte kan lösas med konstgjorda jobb.
      Den här asylinvandringen är en röstimport som blivit ett total fiasko, därför det gjordes ingen konsekvent analys vad följderna blir med en sådan import.
      Det är endast en tidsfråga innan sossarna går under 20% och exempelvis MP går under 4%.

  2. ”Föregångslandet” sändes på P1 mellan 16.03 och 16.45. Där redovisas på ett konsekvensneutralt sätt hela bluffen och man använde t o m uttrycket ’ensamkommande flyktingungdomar’ under programmets gång. Många sverigedemokrater blev nog som fiollådor i ansiktet och försöker begripa hur detta kunde flyga under radarn??!

  3. Yippie !! Tänk att så många älskar Sverige så mycket att de vill komma hit…

    Från tidningen idag

    ——
    ”” För drygt sex år sedan gjorde Mehdi Husseini den livsfarliga resan från Iran, via båt från Turkiet till Italien för att slutligen komma fram.
    Hade det skett nästa vecka skulle Mehdis flykt ha tagit slut vid Sveriges gräns.

    —-
    Att han skulle kunna ha – och var skyldig att söka – sökt den fred och asyltrygghet han behövde i 10 andra länder som låg på vägen, finns inte i vare sig hans hjärna eller i reporterns.

    —Vidare i tidningen

    – Jag tipsades om att Norge och Sverige var bra länder. Två gånger försökte vi ta oss med gummibåt från Turkiet till Grekland utan att lyckas. Till slut kom vi till Italien i stället och via Tyskland kom jag till Sverige, berättar han.

    Då hade han ingen form av id-handling med sig och han lider nu med dem i samma situation som han själv hamnade i. Kvar i Iran finns hans familj utan giltiga pass.

    – Vi måste skämmas. Det är inte mänskligt, säger han om de nya id-kraven.


    Vi ??? Vem är ’vi*?
    Är det ’mänskligt’ att vältra över försörjningsbördan för 35 000 personer på svenska skattebetalare, när våra egna pensionärer svälter och har det dåligt? När det inte finns bostäder till dem, när man måste kasta ut pensionärer från ålderdomshem för att hysa in dessa främlingar…?


    Jenny Anderberg, projektledare för Ensamkommandes förbund, träffar i sitt arbete människor som precis kommit till Sverige, de flesta utan några former av id-handlingar.

    — Bor du i en liten by i Afghanistan har du inget pass. Det är inget som en vanlig fattig familj skaffar och att de skulle göra som vi — en nöjesresa — och därför behöver ett pass… det finns inte.

    Hon poängterar också att bland dem som är på plats i Sverige sprids oron då man uppfattat det som att även de ska kontrolleras.

    — De som är mitt uppe i en asylprocess är rädda. De frågar om polisen ska kolla deras id-handlingar på bussarna och om det är säkert för dem att åka buss i Sverige?


    Att gå till fots utan pengar och utan ID-handling genom tio länder är alltså något som urfattiga främmande små gossar klarar av…

    — Vidare i tidningen
    — Människor kommer att behöva betala ännu mer pengar till människosmugglare för att ta sig över olika gränser. Flyktingar kommer att försättas i livsfarliga situationer när man gömmer sig under lastbilar, sätter sig i båtar och går längre sträckor mitt i vintern för att hitta de flyktvägar som nu finns, säger hon till TT.

    Sverige lockar. Inget annat duger. Man undrar varför…. (obs retorisk fråga)

    http://www.hd.se/nyheter/sverige/2016/01/01/oron-sprids-infor-id-kontroller/
    http://www.hd.se/nyheter/sverige/2016/01/01/vi-maste-skammas/

  4. Om tre månader börjar lagen om tillfälliga uppehållstillstånd att gälla. Många vill väl få beslut innan dess. 60 arbetsdagar för att hantera 180000 pers blir 3000 per dag, dvs 15000 per vecka eller 375/timme. Givet att det inte kommer en enda till under den tiden.

    Hinner migverket utreda 375 pers per timme? Skulle tro att tolkningsprocedurer och medicinska åldersbedömningar kräver mer än en timme per pers. Kan varje ärende ta två arbetsdagar att utreda?
    180000 x 2 dgr = 360 000 dgr =1000 år om en person hanterar alla ärenden.
    1000 års arbete skall fördelas på säg 1000 anställda, då kommer de undan med 1 år. Men för varje dag extra/pers ökar tiden med ett halvår. Om det är så att utredningen tar 5 dagar kommer det att ta 2,5 år och om det hela tiden fylls på så……… har krigstillstånden hunnit ändra karaktär och rätten till skydd är obefintlig för de asylsökande?

    Innan dess har vi en annan bostadsminister som har en annan ingång i problematiken och därför kommer att förorda en lösning som gynnar bostadsbyggande?

  5. Hur blir det då med utfästelsen,att afghaner skulle sändas tillbaka ?Av alla dessa dryga 35.ooo är ju huvuddelen från Afghanistan ! F.ö. hur många lyckosökare kommer från Pakistan,N-Afrika och Libanon ? Dessa skulle väl också skickas hem..eller ?

    • De flesta hinner bli 18 innan beslut fattas och hanteras då som vuxna. Ev tillfälliga uppehållstillstånd men de borde få återvända eftersom tjejerna kan klara sig i landet. Då ska väl vuxna män kunna klara av att hjälpa till att bygga upp sitt land vilket för övrigt varje generation fått göra i alla länder i alla tider. De får samla mod och lära sig av tjejerna.

  6. Det är otäckt vilken sekt vi förslavas under. De tror verkligen på att proppa landet fullt med folk. Inga gemensamma strukturer, ingen tillhörighet, ingenting. Det enda vi har gemensamt med dessa vuxna barn är att vi betalar och de lever på oss. Det måste vara ett makalöst historiskt bedrägeri!

    • Bra kommentar, man blir så jävla förbannad, jag saknar helt förtroende för 7klövern som yrar om HUMANITÄR STORMAKT = ta hand om andra statters medborgare….Skulle vilja piska de ansvariga tills fan avlöste!

      • Det var hyggligt sagt! Jag saknar ord för det vi lever under idag!

        Var på nyårsbön igår i en kyrka, det var samma jidder där, vi måste ta hit alla och då är vi så goda, så goda. Samtidigt som aldrig så många varit på flykt i världen, så har mänskligheten aldrig haft det så bra, sas det också. Den som säger något annat är en olyckskorp och främlingsfientlig.

        Det låter som svensk propaganda om brottsligheten, svenskar har aldrig varit så trygga som nu, även om våldtäkter och mord sker i princip varenda dag.

        Jag får inte logiken att gå ihop, men jag är väl en olyckskorp antar jag!

  7. Det är stora skillnader mellan Sverige och andra nordiska länder vad gäller medicinska åldersbedömningar av ensamkommande flyktingungdomar.

    I grannländerna åldersbedöms en långt större andel och det är också fler
    av de ensamkommande som bedöms som icke minderåriga.

    Det visar statistik som Ekot tagit fram från de olika ländernas migrationsmyndigheter.

    FAKTARUTA ENSAMKOMMANDE UNGDOMAR 2014:

    Till Norge kom 1204 ensamkommande. Av dessa genomgick 76 procent en medicinsk åldersbedömning och 34 procent bedömdes vara över 18 år

    Till Finland kom 197 ensamkommande, 36 procent ålderbedömdes och 20 procent bedömdes vara över 18 år.

    Till Danmark kom 818 ensamkommande, 35 procent åldersbedömdes och 25 procent befanns vara över 18 år.

    Till Sverige kom 7049 ensamkommande, 3 procent åldersbedömdes med medicinska metoder och sammanlagt 5 procent bedömdes vara över 18 år. Några fick således sin ålder justerad av andra skäl.

    KÄLLA: Svenska Migrationsverket, Danska udlaenningsstyrelsen, Norska Utlendingsdirektoratet, Finska Migrationsverket.

    http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6337009

  8. SKRÄMMANDE, en tragedi för Sverige, en SOCIALDEMOKRATISK PÅTVINGAD politik som Sveriges befolkning inte fått säga JA eller NEJ till. Detta är tamefan inga pensions-räddare de flesta av dem efterfrågas inte på arbetsmarknaden. De tar hit anhöriga som också blir livstidsförsörjda av Försäkringskassan. En SINNESSJUK jävla politik som kommer att leda till en samhällskolapps, de som är för denna politik pratar om Sverige som en HUMANITÄR STORMAKT, – hurdå ? Att ta hand om andra staters medborgare ? Varför inte börja med det egna folket, exempelvis de äldre, ge dem anständiga pensioner och ätbar mat av högsta kvalitet på äldreboenden i Sverige?!
    JAG SKÄMS ATT VARA SVENSK, ATT DETTA FÅR KOSTA VAD SOM HELST! NU FÅR DET TAMIHELVETE VARA NOG!!
    I framtiden ska ansvariga ställas inför rätta och de ska ha långa fängelsestraff, det kan ni räkna med, helst mackskott!!!

  9. Danielsson innehar sin post enbart i kraft av att han är en såsse! Just därför får han behålla sitt jobb fast att prognosen var katastrofalt fel beräknad.

  10. Varenda artikel här får mig att tänka/känna;
    när ska ”Nisse i Hökarängen” vakna?
    Är det hopplöst?
    En demokrati kan bara fungera om majoriteten har en demokratisk åskådning samt har förståelse hur samhället fungerar i praktiken.
    Ännu aktuell:

KommenteraAvbryt svar