Första fröken Irak på 40 år

UTRIKES. Shaymaa Abdelrahman har utsetts till den första fröken Irak sedan 1972.
– Jag är väldigt glad att Irak rör sig framåt, sade skönhetsdrottningen efter kröningen. Tävlingen innehöll mer inslag av prat snarare än de sedvanliga poserandet. – Det är fantastiskt, det får dig att känna som om allt är tillbaka till det normala, säger människorättsaktivisten Hana Edwar till nyhetsbyrån AFP.

Abdelrahman vill använda sin titel till att arbeta med utbildningsfrågor, speciellt när det gäller människor som har flytt från sina hem på grund av konflikter.

-Pettersson tycker också det är fantastiskt, nu kan alla deserterande unga män återvända hem, dit där brudarna är…

2015-12-20_1743

16 thoughts on “Första fröken Irak på 40 år

  1. Den här kvinnan var då ingen ”miss”, vilken vacker och modig representant som dessutom satte den icke attraktive och övergödde M Moorehttp://www.latintimes.com/pulse/miss-puerto-rico-destiny-velez-stands-donald-trump-muslim-ban-360389 inför sanningen.

  2. Den här tjejen är en KURD och ingen arab eller irakier. Det blir inget mellan henne och dessa arabiska män som flyr hit. Media försöker använda icke-araber för att försköna bilder av araber. FAIL.

  3. Fantastiskt nu alla irakiska män i Sverige, ”brudarna” väntar på er därhemma. Åk hem och bygg upp ert land tillsammans, lycka till !

  4. Var är ”visa lite barhudbilderna”? Just ja det går ju inte för sig, de är ju fortfarande hårt styrda av den islamska konventionen där kvinnan varken visar lite hud eller talar! De skiljer sig en aning från våra västerländska och framförallt svenska konventioner! Våra konventioner som tål barhudade brudar som får uttala sig om allt utan förbehåll!

    • Jag har inget emot varken snö eller araber.
      Men det betyder inte att jag vill ha det på Stockholms gator.
      Men på lagom avstånd ser det riktigt fint ut.

    • Det är inget fel på språket. Till skillnad från en del svenskar jag har träffat (som brukar skämmas för sitt språk) så tycker jag att både svenska och arabiska är vackra språk på sina sätt. Samtidigt är jag kritisk till många araber som kommer hit och tycker att de inte ska behöva lära sig svenska, utan tala engelska eller – som modet nu – tala sitt modersmål, och fortsätta leva i sin kultur. Det är där jag tycker felet ligger.

  5. En helt underbar nyhet. Den irakiska kvinnan är FRI. Normala värderingar och normala rättigheter råder åter, den mörka tiden är över. Det som skrämmer mig, är att alla de irakier som är mörka i sinnet, de kvinnor som lyder slaviskt under härskande män, alla de finns i SVERIGE… verkar det som. Fan vad man blir förbannad när man ser insvepta hårt sminkade kvinnor i tajta kläder…. jag vill bara skrika till dem SLÄNG SLÖJJÄVLEN FÖR FAAAN, du arma förtryckta kvinna.

  6. Att klä av kvinnor och glo på deras kroppar som de vore avelsdjur har väl knappast med ett fritt land att göra! Det är som Fria Tider som måste sälja sina nyheter med halvnakna fruntimmer! Patetiskt!

    Sexuell frigörelse har inte med antalet kvinnor som tar av sig kläderna och karlar som måste glo för att de tänker med fel huvud. Jisses!

    • Nja, nu är det väl ändå så att de kvinnor som kan och VILL vara vackra och tävla och känna sig bekräftade och vad det nu kan vara ska få göra det. Likaså de kvinnor som VILL visa upp sig helnakna där det passar sig ska få göra det. Vill de göra mer så ska de få det också om alla inblandade är överens, jag dömer i alla fall ingen. Jag har varit tillsammans med en exhibitionist som njöt av att visa upp sig i alla möjliga och omöjliga positioner där det passade sig och hon blev lycklig av det.

KommenteraAvbryt svar