Professor Sally Davies hävdar att fetma utgör en lika stor risk för Storbritannien som terrorismen. Hon vill att övervikt hos kvinnor läggs till listan över hot mot folket. Listan innehåller våldsam extremism, krig, översvämningar och sjukdomsutbrott Dame Sally varnar för att övervikt påverkar alla skeden av kvinnors liv.

Haha…som gammal halvfet snuskgubbe kan jag bara hålla med. 😛
Karl-Petter Thorwaldsson är ganska omfångsrik också.
Karln är på ren svenska en riktig fettbomb.
Ta skydd nu smäller det!
Jag håller faktiskt med, kvinnorna (och männen) i Storbritannien är ofta rejält överviktiga. Genetiskt är svarta mer predestinerade för följdsjukdomar som diabetes och hjärtproblem, vilket gör övervikt hos den svarta befolkningen ett större hot. Obesitet är numera mer utbrett i Storbritannien än i USA och ett växande problem även i Sverige.
I Sverige ser man ofta insvepta kvinnor med kraftig övervikt vilket är ett ekonomiskt problem för samhället, eftersom de gör dem oanställbara av praktiska och av hälsoskäl. Men det enda man hör här, är vänsterfeministerna spruta ut hat mot Barbie och smala skyltdockor….
Så sant. Går man omkring i en sopsäck och umgås med män som på grund av det tänder på damcyklar så lär inte några tiotals kilo ”hull” vara någon problem med barnfabrikerandet.