Ingen nyhet är för liten för lokaltidningen

HATMEDIA. Ingen nyhet är för liten för den Eskilstunastyrda lokaltidningen Södermanlands Nyheter. Nu skapar en fyllskalle som skriker dumheter på en toalett på Cupol i Oxelösund rubriker, fyllot förs bort av en vakt och omhändertas  av polisen.

Helt enligt den vanliga ordningsstadgan. Inte mycket att bråka om, kan tyckas.  Ska SN göra en nyhet av varje person som omhändertas och beter sig omdömeslöst på fyllan får tidningen mycket att göra. Polisen kan nog vittna om att det skriks både det ena och det andra när det handlar om personer som tagit sig brännvin över huvudet och av nyktra med.

-Pettersson får misstanken att lokaltidningen inte följer sina egna pressetiska regler om att rapportera sakligt och opartiskt, utan har något emot det Sverigevänliga bandet Ultima Thule och arrangörerna av konserterna…men så kan det väl inte vara…

Från dagens Södermanlands Nyheter2015-12-01_1953

8 thoughts on “Ingen nyhet är för liten för lokaltidningen”

  1. Hur många arresterade polisen när muslimerna gör sitt isis tecken med ett finger upp i luften feeeega poliser nä gå och anmäl er själv för feghet ren och skär ynkedom kalla er inte poliser bara spring med svansen mellan benen som rädda hundar

  2. Om polisen inte hade behövt använda 25% av sina resurser för att åka till snyltplatser för att avstyra bunkabråk och anhålla misshandlare och mordbrännare, så hade polisen kanske haft mer tid för ”hatbrott”. Om polisen inte hade haft meterhöga anmälningar efter inbrott, snatterier, butiksstölder och rån, så hade de kanske haft mer tid för ”hatbrott”. Om polisen inte hade behövt leka dadda åt sen ständigt ökande ström av asylanter, så hade de kanske haft mer tid till ”hatbrott”. Om inte polisen ständigt hade fått avdela stora personalresurser för att skydda fredliga demonstranter från galna våldsextrema miljökommunister, så hade de kanske haft mer tid att utreda ”hatbrott”. O s v….

    Och omvänt, om hatbrott hade varit ett civilmål som det borde, så hade polisen haft mer tid till att skydda samhället från brottslingar.

  3. Anmälningar är en sak!

    Hur många av de 6000 anmälningarna har avskrivits inom någon timma eller något dygn?

    Av de kvarvarande blir självklart frågan hur många som lagfördes?

    Till sist hur många fälldes vid domstolsprövning?

    Tror att flertalet avskrevs i brist på bevis! I annat fall skulle svenskt domstolsväsende knäa under en fullständigt orimlig arbetsbörda!

    Det är tur att etniska svenskar inte kan anmäla hatbrott och få hatbrott prövade! Då skulle svensk ordningsmakt och domstolsväsende kollapsa totalt!

    Det här visar att etniska svenskar som svenne banan har ett lägre människovärde än invällande kreti och pleti!

    Etablissemanget vidhåller att ”vi ska aldrig ställa grupper mot varandra”!
    Hur genomtänkt är det här!

  4. Klart som fan att inte alla anmäls, hets mot folkgruppen
    Svenskar som är födda här blir ju aldrig föremål för anmälning,
    det är tydligt att det är tillåtet att hetsa mot Svenskar i allmänhet
    och mot Sverigedemokrater i synnerhet!

Kommentera