Gränskontroller eller inte?

Sverige är snart det enda EU-land som inte återinfört någon form av gränskontroll. Detta är i sig en pull-faktor som lockar ännu fler människor hit.

Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S), sade i gårdagens nyhetssändningar att det är polisen som ska initiera om gränskontroller behövs, men att Sverige inte är i det läget just nu.

Då frågar sig många när Sverige är i det läget? Redan nu tar sig 1 000 – 2 000 personer in över gränsen till Sverige varje dag. Majoriteten av dessa vet vi inte identiteten på och många försvinner ut i landet utan att ens söka asyl eller registrera sig. Så är vi inte där nu Morgan?

Den till Socialdemokraterna närstående Dan Eliasson, Sveriges rikspolischef, skrev i polisens egen tidning den 16:e oktober, att kraven för en gränskontroll inte är uppfyllda och Mats Löfving, chef för NOA, meddelade samma dag att det råder ordning och säkerhet i Sverige och att ordningsstörningarna i samband med det ökande antalet personer som tar sig in i Sverige är begränsad.

Samtidigt rasar den svenska gränspolisen över alla de kryphål som finns vid de svenska gränserna och oron är stor över att kriminella personer och illegala varor tar sig in i landet utan större kontroll.

Polisledningen bedömer dessutom att man förlorat kontrollen över flyktingsituationen och påpekar genom anonyma källor att gränskontroller uppfattas som kontroversiella.

Det verkar som att allt är som vanligt. De höga cheferna befinner sig på en annan nivå än de som dagligen upplever verkligheten där verkligheten finns och höga chefer bryr sig sällan om vad medarbetare längre ned på löneskalan säger, oavsett vilket yrke vi talar om.

När det nu anländer tusentals människor till Sverige varje vecka och ingen myndighet vet vilka dessa är, så borde det ringa klockor hos både ministrar och välbetalda chefer, men icke… Så frågan är vilkas ärenden de springer?

12 thoughts on “Gränskontroller eller inte?

  1. Rent och skört skitsnack av Eliasson. Om det inte är läge för att införa gränskontroller nu vet jag inte vad som skulle få rikspolischefen att anse att det behövs?

  2. Kan ingen få bort dessa oduglingar från statsminister ner till den förlamade idioten Morgan Johansson (S). Vad är det för något som leker rikspolischef? Hur dessa slaskpersoner kommer bort struntar jag i bara de kommer bort, vår nation hänger på detta.

  3. Ettkryddigtkok – Hej kära besökare, jag är en tjej som älskar att laga mat och baka, detta har jag dock inte alltid gjort, det började när jag flytta hemifrån :-) Min blogg handlar om maträtter som jag själv hittat på och mat från Mellanöstern som jag älskar. Mat ska vara enkelt och roligt att laga, därför är mina recept perfekta för just dig som vill ha det roligt i köket :) <3 Ettkryddigtkok
    Ettkryddigtkok skriver:

    Ja till gränskontroller!!! Svenska folket kan inte ta emot hur många flyktingar som helst, bättre att hjälpa dem på plats och försöka/hjälpas åt med att stoppa kriget.

  4. Detta är tragiskt för Sverige!!!Ingen tar ansvar!!Vem är personerna som kommer innanför våran gräns??För våran säkerhets skull borde väl ”NÅGON” kolla upp och registrera alla!!Många försvinner in i Sverige!Det finns inte papper på att de finns!!!De kan göra vad som helst i Sverige….för de finns ju inte!!! Fy fan!! 😈😈😈

  5. Märklig land vi har…. beslut som regeringen vill ta med dekret delegerar man…
    -> RIKSPOLISCHEFEN avgör landets gränssäkerhet
    -> MIGCHEFEN avgör vem som får permanent uppehållstillstånd….

    what’s next? ÖB fattar beslut om anfall mot Ryssland?

    • Mary Agnes, med nuvarande ordning och PK-medias styrning så är det antagligen Arnstad eller Linberg/Melin i Aftonbladet som avgör om vi skall anfalla något annat land.

KommenteraAvbryt svar