INVANDRARVÅLD. En man i 20-årsåldern döms efter att ha våldtagit en funktionshindrad kvinna på ett kafé i Skellefteå. Våldtäkten ägde rum på ett Skellefteåcafés toalett i mitten av september. Mannen ska i förhör medgett att han haft sex med kvinnan, men han nekar till brott.
Tingsrätten i Skellefteå menar att mannen måste ha insett att kvinnan befunnit sig i en ”särskilt utsatt situation” utifrån hennes tydliga funktionsnedsättning.
Mannen döms nu för våldtäkten till två års fängelse. Efter avtjänat straff kommer han att utvisas. Han ska även betala 100 000 kronor i skadestånd till kvinnan.
Men nu skriver i varje fall Norran att han ska utvisas.
-Pettersson noterar att minimistraff för grov våldtäkt är 4 år men detta är tydligen inte grovt…minst lika märkligt är att afrikanen fått avslag på sin asylansökan men ändå var kvar i landet och bostaden var skattefinansierad. Detta innan våldtäkten så det är fler som är ansvariga…
TIDIGARE 2015-09-19. Asylsökande från Mali misstänkt för våldtäkt
En 20-årig asylsökande man, hemmahörande i Mali, Afrika sitter sedan igår häktad på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt. Våldtäkten ska ha skett på en toalett tillhörande kaféet Espresso House i centrala Skellefteå.
Våldtäkten ska ha ägt rum under förmiddagen i söndags och efter anmälan som gjordes direkt på söndagen kunde polisen gripa mannen under måndagen på en närliggande ort till Skellefteå. Enligt uppgifter fanns det ingen relation mellan offret och gärningsmannen.
Enligt Erik Jonsson på polisen i Skellefteå så medger 20-åringen umgänge med kvinnan men förnekar att han begått något brott.
Den misstänkte gärningsmannen dömdes för två år sedan för misshandel av en annan asylsökande.
-Pettersson undrar varför mannen är kvar i Sverige om han dömdes för två år sedan och ser att Norran.se glömmer att nämna att mannen är asylsökande…

ASYLRÄTTEN, ASYLRÄTTEN, ASYLRÄTTEN….VI FÅR LÅNA 100MILJARDER TILL BARA….ASYLRÄTTEN, ASYLRÄTTEN, ASYLTÄTTEN UPPREPAR STATSSVETSAREN STEFAN ”MONGOT” LÖVEN…..!!!!
HORRIBELT ATT INDIVIDER SVERIGES SKATTEBETALARE INTE HAR NÅGOT ANSVAR FÖR TILLÅTS KOSTA MILJONBELOPP….HAN TILLHÖR INTE VÅR FLORA OCH FAUNA STEFAN LÖVEN!!
FATTAR INTE DETTA MED ATT UTVISA NÄR HAN KAN KOMMA TILLBAKA OCH VÄLKOMNAS UTAN PASS OCH ID….HAN ÄR INTE DUMMARE ÄN STEFAN LÖVEN!!
Hinner han ta en tur till Ikea innan han utvisas?
Det spörs!
Klart att det inte var brott!
Det är väl helt naturligt i hans ”religion”
att utnyttja kvinnor, särskilt rörelsehindrade.
Jag är rädd! — för muslimer!
Tvivlar på att han kommer att utvisas, och om han mot førmodan ændå blir utvisad så garanterar jag att han kommer tillbaka under ett annat namn.
En invällare med svullna ballar tillfredsställde sitt behov, antagligen inget konstigt med det eftersom rättsväsendet fastställde straff under gängse straffskala för dylika brott! Märkligt att ett straff överhuvudtaget utdömdes!
Våldta en funktionshindrad måste ändå bedömas som grov våldtäkt framförallt med tanke på utdömt skadestånd 100 000 SEK!
Borde självklart ha utvisats efter första domen! Hade besparat den funktionshindrade kvinnan som nu våldtogs en massa lidande!