I en intervju med Dagens Industri, säger moderatledaren AKB, att hon i rollen som partiledare aldrig kommer att sätta sig i en regering som är beroende av SD.
Det finns två problem i den formuleringen. AKB kanske inte är partiledare så länge till och efter 2018 kanske Moderaterna ber om att få ingå i en SD-ledd regering.
Källa: DI

Det första jag tänkte när M valde henne var just: Hur fan kan de välja henne?? Hon saknar ju fullständigt karisma. Inget riv i henne! Hon är en klar belastning för sitt parti! Decemberöverenskommelsen och AKB tror jag var spiken i kistan för den s.k. Alliansen.
AKB är samma stolpskott som Maud Olofsson var. Lyssnade på henne i Agenda senast. Journalisten tvingades ställa samma fråga sju gånger ändå kunde hon inte svara. Jag har hört från annat håll inom M att på sikt kan M samarbeta med SD. För dagen anses SD ”för bruna”. Att stänga dörrar för tid o evighet tyder på ett svagt ledarskap.
AKB är inte bara en belastning för moderaterna utan även för hela det politiska Sverige.
En politiker som har står bakom DÖ och leder sitt eget parti genom att stödja en S+MP regering, är ju rent sagt ut absurt.
Håller med Roland i det kloka han skriver, ”Att stänga dörrar för tid o evighet tyder på ett svagt ledarskap”.
Den fula kärringen är gift med en indier!! Hon kommer aldrig ändra åsikt angående flyktingpolitiken.inte ens om väljarstödet går under 10%.det roliga här är ju att det finns många moderater som inte är gift med en indiska/indier,som bara kan titta på när partiet närmar sig avloppsnivå.
INVANDRING:
Läs: w2eu.info ……….. God natt!
Jag är rädd!
AKB måste vara lika dum som hon tror att lantisarna är.
Är man ledare för Käkpartiet och har ett sådant käkparti har man problem.
AKB måste vara en komikers mardröm. Hon saknar inlevelse i det hen säger, men å andra sidan spelar det ingen roll eftersom ingen lyssnar på hen-håle!
Det är aldrig aktuellt. Vi har mer än 50% vid nästa val.
Anna Kinberg Batra uttryckte väl att ”hon aldrig kommer att vara statsminister i en regering tillsammans med SD” och det har hon ju helt rätt i, hon kommer ju aldrig att bli statsminister.
Men AKB har en plan!! http://soldatmamma.blogspot.se/2015/09/akb-har-en-plan-tobe-haller-me.html
🙂 😉 🙂
Kommentarerna kan man verkligen hålla med om!
När skall döskallarna i S och M och MP fatta att svenskarna inte vill bli en delstat med muslimer.