Ansvaret är inte vårt

Malaysia och Indonesien har enats om att låta 7.000 migranter finns på båtar i närheten av de båda länderna att komma i land – men med stränga villkor.

Det internationella samfundet måste ta emot dem i andra länder eller se till att de Rohingyas och Bangladeshier inom ett år återförpassas till sina hemländer. Beslutet gäller endast för dem som nu befinner sig på båtar i vattnen utanför de två länderna.

Man vill inte på något sätt uppmuntra fler båtflyktingar att ta sig hit. ”Vi är medvetna om att det finns andra som också vill komma hit, ”men under inga omständigheter kommer vi att ta i några andra än de som redan är här ” sade han.

Ministrarna fördömde också människosmuggling och människohandel, och uttryckte sina regeringars beslutsamhet att fortsätta att ställa förövarna av dessa avskyvärda brott inför rätta.

TAGGAR / NYCKELORD

26 thoughts on “Ansvaret är inte vårt

  1. krilledave:
    Kanske för att vi i västvärlden har bättre IQ och inser,att barnafödande i still med Sveriges 1800-tal,var förödande för människorna…..Varför tror bl.a. Kina har infört lagar om barnbegränsning ?Så länge det råder en ideologi som den inom Islam,och andra typer av sekter kommer eländet som ett brev på posten.(vid tidigare postverk)

  2. Vems är då ansvaret? Om alla avsäger sig ansvaret, slutar det hela med att människor i hela världen lever i en total ovisshet, och vi kommer alla att bli vittnen till jordens undergång.

    • krilledave :
      Det kanske är just så illa, mitt hopp om en bättre värld är med allt ansvarslöst som sker från politiskt håll numera noll. Jag önskar direktdemokrati NU !

      • Det har de senaste 20 åren spekulerats om att jordens undergång är nära förestående, och jag börjar bli rädd att dessa profeter har rätt. Se bara på alla katastrofer som med allt kortare mellanrum drabbar vår planet, samt IS & dylikt.

    • Vet ju inte hur gammal du är,men år 2050 kan du räkna med att Absurdistan ser ut som delar av Afrika vad gäller standard !Folkmängden på jordklotet kommer att ha passerat 10 miljarder levande männsiskor,huvuddelen utanför Europa.Eller menar du kanske att denna befolkningsökning skall placeras i Sverige ?

      • Krilledave! Därför att vår planet inte klarar av att föda hur många människor som helst. Jag tror inte att man skulle reagera för att somaliern i Katrineholm har 12 ungar om han och hans fru jobbade som sjutton för att försörja dem.

        Samma sak med zigenarna – de sitter och tigger och det står på lappen att de har 8 svältande barn hemma. Man ska inte skaffa fler barn än man kan försörja själv.

  3. Nu finns bevis på hur IS-terrorister skeppas över till Europa…Såg i går kväll ett reportage från Libyen där en miljon niggrar från hela Afrika,söker taga sig över Medelhavet via smugglare..Kusten som ligger vid gynnsamaste /närmsta rutt styres av en regering som inte EU accepterar.
    Eftersom landet sedan den ”Arabiska våren” är delat,är det endast halva landet som är godkänt av västmakterna(läs USA) !!
    En högre militär som ansvarade för,att hindra de reselystna vid kustens närhet visade även upp ett uppsamlingsläger,där hundratals nu hölls inspärrade.Bland dem som lyckats taga sig över med en ”flyktingbåt” till Italien,finns en av de terrorister som utförde blodbadet i Tunis i vintras.
    Nu har aset gripits i Milano:
    http://www.pi-news.net/2015/05/is-terrorist-mit-fluechtlingsboot-nach-italien/
    Undrar hur många av denna sort som uppehåller sig i Absurdistan ?

    • När det gällde reportaget jag nämnde nedan framgick bl.a, att det fanns otaliga fall av TBC,HIV och Malaria (som härjade) bland dem som hindrats och nu befann sig i uppsamlingslägret ! M.a.o. förstår jag inte,att man fritt släpper in dessa u t a n att ha förvissa sig om,att de inte medför allvarliga smittsamma sjukdomar in i Europa…

  4. De tre ländernas ministrar betonar att de hjälper dessa 7000 tillfälligt och att de inte kommer att få stanna utan ska omplaceras eller repatrieras inom ett år. Malaysias utrikesminister säger också att detta inte är ett asiatiskt problem utan ska adresseras hela världssamfundet. Har vi kontaktat de asiatiska länderna om hjälp med båtflyktingarna över Medelhavet?

    Det är inte tal om att Rohingyas är både fattiga och magra. Inga biffiga palestinier som har råd att köpa ett falskt bulgariskt pass med uppehållstillstånd för 60.000 när de har betalat flyktingsmugglarna.

    Rohingyas säger själva att de ville komma till ett muslimsk land.

  5. Där ligger något i vad Lars Lindberg ovan skriver. Bonniers äger alla pk-tidningar, TV4. TV3 ägs av annan jude. Jag har funderat över detta.
    Varför dem har intresse av att skapa konflikter mellan araber och judar i andra länder genom förespråka fri invandring?
    Går inte ihop.

  6. Det vet varenda dumsnut att det är juden som styr och har makten i USA som ligger bakom den nya världsordningen!
    Samma sak i Sverige där judarna Bonnier har makten via median!
    De har tom en jude Åka Bonnier som Biskop i Skara som predikar islam! I svenska kyrkan!

    • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
      Varg i Veum skriver:

      Vad skulle vara problemet med att det är just judar som styr världordningen? om det inte var dem skulle nån annan göra det. Sen tror jag du överdriver lite när du påstår att en biskop i en kristen kyrka är jude. Sånt trams gör att du inte går att ta på allvar och hamnar i högen av knäppskallar.

      • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
        Varg i Veum skriver:

        Kan du skicka mig ditt ip-nummer och personnummer så jag kan verifiera vem du är ”Lars”?

KommenteraAvbryt svar