Hon vill ”vabba” med sin hund

Det finns ingen motsvarighet till vård av barn inom djurvärlden. Något som verkar bli allt mer efterfrågat. Många uttrycker en önskan om att kunna stanna hemma med sina sjuka husdjur på liknande premisser som föräldrar vid vård av sjukt barn. Men det finns inget som heter vård av sjukt djur eller någon ersättning att söka. Det är något som Anna vill se en ändring på.

För en och en halv vecka sedan genomgick ettåriga taxen Qasanova en omfattande operation. Hans högra bakben hade börjat växa i en felaktig vinkel och hos veterinären konstaterades det att en tillväxtzon i benet slutit sig.

– Veterinären bröt av Qasanovas ben och sågade bort en del av benet för att det ska kunna växa nytt brosk. Qasanovas ben stöds nu upp av en stålställning som han ska ha i minst tolv veckor, berättar matte Anna Jönsson.

Enligt veterinären var de två första veckorna de mest kritiska med infektionsrisk och att såret måste tvättas regelbundet. Qasanova ska också ha medicin, benet ska masseras och han har ett ordinerat promenadschema att följa.

Anna har därför valt att vara hemma från jobbet för att ta hand om honom. Förra veckan tog hon tjänstledigt och den här veckan nyttjar hon en av sina semesterveckor.

Någon ersättning för att vara hemma med sjukt djur finns inte. Det är något som Anna ifrågasätter. – Hade det gällt att vara hemma med sjukt barn hade det inte varit ett problem att få ersättning. Till veckan ska jag börja jobba och det kommer kännas både i hjärtat och i magen att lämna honom ensam hemma. Men jag har inte råd att vara hemma, jag måste tillbaka till jobbet.

Läs mer på Östersundsposten

Läs också: Han vill ta med hunden på krogen i Östersund

9 thoughts on “Hon vill ”vabba” med sin hund

  1. Jag har ytterligare en kreativ idé – att bli personlig assistent åt sig själv!! Man tjänar mer än socialbidrag/sjukersättning, och får dessutom umgås med en trevlig person! Win-win liksom. Jag börjar morgonen med att hjälpa mig själv att få på mig kläderna. Sedan assisterar jag mig själv med tandborstning m.m.. Under resten av dagen lagar jag mat åt mig själv, hjälper till vid toa-besök osv. Och vid dagens slut bäddar jag ner mig själv, och ger mig en vänlig klapp på kinden – ”sov gott”. Sedan drömmer jag om hur mycket pengar jag har tjänat under dagen.. Jag ska kontakta kontakta försäkringskassan imorgon, och undersöka möjligheten.

  2. Min katt börjar bli gammal och krasslig. Äter bara när jag är hemma, kissar inte i lådan när jag inte är hemma. Deppar när jag går ut. Vård av sjuk katt?

KommenteraAvbryt svar