Rånförsök i Stockholm

2015-02-17 20:10, Rån, försök, Stockholm
Multrågatan, Råcksta

En anmälare ringde in och sa att han sett två personer försöka råna en kvinna.

Kvinnan hade gallskrikit då de slet i henne för att få hennes handväska.
Anmälaren uppfattade personerna som ynglingar 15-16 år, mörkhyade och iklädda svarta eventuellt dunjackor. En av dem hade mörk keps och den andre hade någon form av mössa. De försvann i riktning mot Ångermannagatan.

Polis söker i närområdet med hjälpa av polis med hund. Spårningen med hund gav inget resultat. Ärendet går över i allmän spaning.

Polisen

4 thoughts on “Rånförsök i Stockholm

  1. ”Ärendet går över i allmän spaning.” = lika med att fallet läggs ner och bokförs som uppklarat. Åter till kaffet och wienerbröden, snart dags för innebandyn.

  2. Förkastligt, det är i dagsläget inte helt oväntat att jämt mötas medialt utav våldsbejakande handlingar, det är dock ett allvarligt hot som allt för väl visar vad vår integrationpolitik lett/leder till.Nu måste Sverige som sådant totalstoppa alla framtida viseringar,vi har nobelt och länge nog öppnat våra hjärtan vilket på sätt och vis är humant,Men nu står det klart att ett totalstopp måste till, det går inte att fortsätta med att invandra både arbetslöshet bostadslöshet,där med ökande risker för våldshandlingar .
    Ekvationen är mkt enkel.det är alltså en omöjlighet oavsett etnicitet.

KommenteraAvbryt svar