Ett tips till F&F

Rikstöntarna Filip och Fredrik gjorde en film om somalier på is…

…och genom den filmen lyckades de förlöjliga en sport som redan befinner sig i kris. Vem tar numera den klassiska bandysporten på allvar? Kanske vänsterjournalisterna som unisont tog filmen till sina hjärtan.

Här kommer ett gratis tips till F&F från Petterssons. Varför inte göra en ny film som handlar om somalier på båtresa över Östersjön? Snacka om kuliss med afrikanska muslimer på en färja med modern västerländsk musik, alkohol i överflöd och skandinaviska kvinnor som lätt berusade rör sig mellan dansgolven och hytterna.

Vet ej om kulturvänstern skulle uppskatta det de skulle bevittna, men F&F gör som bekant allt för lite nyväckt uppmärksamhet och eftersom dessa färjor utgjort en del av vår svensk/finska kultur, så borde väl också somalier invigas i denna precis som i vår klassiska bandy.

7 thoughts on “Ett tips till F&F

  1. Borde inte Mona S. och Gudrun Schyman få varsin roll i den spelfilmen? Spela vanliga sk tjejkvinnor i sina bästa år och se vad som händer? Finlandsfärja i repris?

  2. Det går kanske att bygga upp ett Somaliskt
    landslag i våldtäkt av dessa kräk, här är ju nästan
    ett helt landslag av kåt dårarna, det går säkert att
    fylla upp med fler landsmän, Filip och Fredrik kan
    väl vara lagledare.

  3. kan alla länder fixa fram ett somaliskt landslag? ex om kanada vill få igång sina? blir det inte lite konstigt att sverige ska sponsra ett annat lands medborgare i en sport. sen att vänsterpöbeln vill ha kul på negrernas bekostnad samtidigt som de vill känna som de gör en insats kan ju verka logiskt i deras skruvade värld

  4. …och när de gjort filmen kan F&F hoppa överbord. Helst under mörker.
    Det vore en ren välgärning mot den mer kultuiverade delen av mänskligheten.

  5. Ser framför mig hur portföljerna med spetsade termosar längs bandy-sargerna byts ut mot stora balar med khat, som i en ladugård.
    Varmt att sitta och idissla på…men en mardröm för samhället.

    Men för F&F är väl dylika scenarion enbart berikande, inte en kulturkrock av kolossalformat?
    https://www.youtube.com/watch?v=RFWZGbjAhjo

    F&F är ute på hal is…

KommenteraAvbryt svar