Dum, dummare, islam…

ISLAM. En självmordsbombare sköts ihjäl, muslimer tog upp hans kropp och började en protestmarsch och dessa hjärnkirurger och raketforskare tänkte inte på att självmordsbältet fortfarande satt fast på kroppen…

Det är svårt att veta äktheten på sådana är videos. På den här ser det ut som syriska flaggor och inte palestinska men hur som helst skriker folk gud är stor och är det någon gud som inte håller vad han lovar så är det Allah…

Källa: Facebook    NBC

56 thoughts on “Dum, dummare, islam…

  1. @Ali
    Måste liksom en annan kommentator fråga dig.Står det verkligen rätt till i de övre regionorna hos dig ? Inte tror du väl att du kan inbilla Petterssons läsekrets,”att alla barn före puberteten är islamister” ? Betänkligt Ali,det tycks försämra sig drastiskt i din sinnesvärld just nu.

    • Stenbock. Jag mår bra ja. O det kag sa kvarstår. Alla barn som dör före puberteten anses enligt islam vara fria från synder o därmed hamnar de i paradiset.

      Är du kritisk mot att barn ska hamna i paradiset så är det ditt problem

      • Jo mer än bekymrad Ali,att en vuxen människa kan tro på ett Paradis ! Att du dessutom inbillar dig,att all jordens civiliserade folk,(redan som små) skulle tvingas att leva med er islamister även efter sin död!

      • Stenbock. Oki bra. Jag avrundar här för sakfrågan för min del var fortfarande att pettersson ljuger öppet o att ni är några som luras av hans lögner. Jag tycker synd om er. Må Allah ge er bättre först förstånd o liv

      • Sakfrågan ja, Pettersson ljuger och vi luras av hans lögner, ja vad säger man? It takes one to know one.

        Islam och muslimer är inblandat i så mycket krig och terror runt om i världen, men ändå har terrorn inget med Islam att göra?

        Så vad säger man då om de Imamer eller andra religionskunniga som får så många unga muslimer att ansluta sig till IS m,fl islamska terrorgrupper trots uppväxt och integration i respektive lands samhälle?

        Ljuger de för dem de rekryterar eller ljuger de som säger att de som rekryteras inte har med Islam att göra?

        Så innan du börjar anklaga andra länders inhemska och oroade medborgare för lögner, kanske du skulle städa framför egen dörr först och tala om vilka muslimer som ljuger.

        Fast det kanske blir svårt då muslimer praktiskt nog får ljuga i diverse situationer som t,ex krig för att klara det egna skinnet.

      • Uppgiven. I de krig du nämner är jag säker på att det ljuga från många olika hålla. Allt från västpolitiker till inhemska korrupta politiker. O så finns underrättelsetjänster o andra ljugande enheter o personer från alla möjliga religioner.

  2. jag skiter i vem som ha släppt bomben, effekten av den med sin självsanerings effekt är det väsentliga. Sen kan sprängverkan vara lite olika det kan handla om cm, såg en kille som klarade sig utan större skador fast en 8cm granatkastar granat exploderade en ½ meter ifrån honom medan en annan som va 10 meter ifrån blev svårt skadat.

    • Kurt. Varför hatar du? Vet du inte om att muslimer kan vara dina bekanta eller släktingar. Du kan va säker på att muslimer hälsar o kommer att hälsa på dig. Vissa muslimer tycker om dig. Visste du inte det?

      • Kurt. Varför skulle jag vilja hota dig?Om du läser mina efterföljande kommer du att förstå. Jag förklarade att alla barn anses vara muslimer enligt islam. Alla föds till muslimer. Med det sagt ville jag säga att du ofta umgås med muslimer o flera av dessa barn kommer hem till dig o vissa tycker om dig. Dvs vissa muslimer tycker om dig. Så nu har du lärt dig något nytt hoppas jag

      • Du har jobb att göra bland dina egna. Du bör nog prata med dina släktingar som skär huvudet av folk istället för att roa oss här. Du kan inte vara sann. Men du ger verkligen alla fördomar ny bränsle, religiös fanatism är otäckt!

    • Kurt. Om du inte förstod det så ska jag förklara. Inom islam är alla barn muslimer. Så du har ständigt massa muslimer runt omkring dig . Vissa är dina kusiner eller barn o vissa kan va dina barn om du har några små barn.

      • Uppgiven. Även dina barn anses vara muslimer. De är fria från synder även om de inte kan något om islam. Om ett barn inte nått puberteten o råkar dö hamnar barnet i paradiset även om pappan eller mamman inte kvalificerar sig för det. Så många av er lever redan med muslimer.

      • Så om jag går till min lokala Kyrka eller Synagoga och frågar prästen eller rabbinen där, kommer han att hålla med om att mina barn är muslimer?

        Det är verkligen inget jag kan minnas lärdes ut i skolan under religionskunskapen.

      • Hat är ett starkt ord, så mycket energi slösa jag inte på muslimer jag bara konstatera fakta. De flesta muslimer dör inte av krigshandling från väst, de flesta muslimer dör av attentat utfört av andra muslimer och detta är kalla fakta och inga lögner.

      • Islam är en extremt självupptagen ideologi. Navelskådande och med en obehaglig härskarteknik. Bara kommentaren ovan borde få våra politiker och andra islamvurmare att inse att islam inte fungerar i Sverige. Min Gud, bevare oss väl!

  3. Islamiskinfo: det är söndag, dagen efter lördagsnatt . Pettersson är fortfarande full. Jag visste om att han var korkad, men sååååå korkad! ?!

  4. Vid 1,24 visas faktiskt vad som ser ut att vara en hel kropp med bår och lakan, dock saknas det gröna på lakanet som syns i början av videon vid 0,05.

    • Uppgiven. Ja. Var tror den är i detta kaos. Har du räknat med att den inte ska tappas på marken?

      Sakfrågan kvarstår. Det ena är att detta skräer i syrien. Det andra är att pettersson skrev ”hjärnkirurger och raketforskare tänkte inte på att självmordsbältet fortfarande satt fast på kroppen…”

      Fast på kroppen som klarade sig nästan helskinnad trots allt kaos . Hur får ni ihop det? Hur kan ni tro på en så uppenbar lögn? Köper ni verkligen det? Svara ärligt. Köper du den lögnen?

  5. Alla som besöker denna blogg. Läs kommentarerna nedan så förstår ni vem som ligger bakom denna hatblogg o ni kan säkert förstå att de är hatiska o lättlurade som tror på pettersson lögner

  6. Pettersson ljuger öppet igen . För det första så är denna video från syrien o inte palestina. För det andra visar bilderna att den vita omlindade kroppen på den dödade fortfarande var hel o inte expolderade. På videon säger offren att assadstyrkorna släpt denna bomb på dem. För det tredje är det bara sjuka människor som gläds över att dessa civila blir attackerade på detta vis.

    • Om du nu har rätt i detta, och jag förutsätter att du begripar klaudervälskan som de ylar på, så är jag helt med på att sverige tar hit några assadstyrkor. Borde vara möjligt i våra dagar med fri rörlighet bland legoknäkter.

      • Tony. Klart det spelar roll. För det bevisar att er sektledare pettersson ljuger öppet o att många av er blint o kritiskt tror på honom. Att alawiter i detta fall förtrycker muslimerna ska inte muslimerna stå till svars för. Samma regim kan när som helst skicka sina raketer mot israel. Ska man då skylla på judendomen? Er logik är pinsam o märklig

      • Ali, varför hatar du? Du säger att alawiterna förtrycker muslimerna.

        1. Det finns gott om alawiter som slåss mot Assad, du drar alltså alla över en kam. Tillhör du ISIS?

        2. Alawiter är också muslimer även om sunni-muslimer tycker att de är avfällingar. Så självklart ska de muslimer som förtrycker andra muslimer stå till svars för det.

        3. Sedan vill jag påpeka att alawiter är bland de klokaste muslimerna för många av dem är sekulära och vill hindra de mindre förståndiga muslimerna att ta makten för det blir bara med elände…

        4. I Syrien finns Sunni, shiia, alawiter, druser och ismailiter som de största islamska grupperna. De olika grupperna är ofta rivaliserande och de betraktar varandra som otrogna.

      • Pettersson. Du svarade inte på frågan. Varför ljuger du så öppet? Skäms du inte eller söker du bara lite uppmärksamhet?

        Gällande alawiterna är sakfrågan fortfarande att assadregimen släppte dessa bomber på de här civila. Du ljög o påstod att det var en självmordsbombare som israeler sköt. Hur länge ska du fortsätta va så samvetslös ? Jag vet att flera SD politiker jagar röster just med dessa smutsiga metoder.

      • Ali du svarade inte på frågan. Varför påstår du att alawiter inte är muslimer. Varför sprider du hat?

        Du har inte en aning om vem som släppte vilken bomb på vem. Det kan vara Assad men lika gärna någon annan för ingen har mördat så många muslimer som andra muslimer.

        Assad är en tyrann men det var betydligt lugnare i världen när han höll er andra lugna…

      • Pettersson. Jag sprider inte hat mot någon. Var kan du se att jag sagt att de är muslimer eller ickemuslimer. O syrien styrs av alawitiska regimen. De själva kallar sig för alawiter.

        Så nu till min fråga? Varför ljuger du öppet så himla mycket?

      • Ali, jag ringde profeten Muhammed, han satt på berget Hira och var lika påtänd nu som då om jag ljög. Muhammed frågade ärkeängeln Gabriel (Jibra’il på ditt språk) om jag ljög och Jibra’il vänte sig till Allah och frågade ”ljuger Pettersson?”. Nej svarade Allah. Pettersson säger dagens sanning som jag sa den en gång, det var den där förbannade Muhammed som var så jävla hög så han hade hallucinationer så han missförstod allting och de som tror på skiten är tydligen fortfarande påtända eftersom de inte genomskådar världshistoriens största lögn…

        Varför säger du att du inte sprider hat mot någon när du kallar vår blogg hatblogg?

KommenteraAvbryt svar