Vi ska öppna fler dörrar till Sverige

INVANDRING. ”Vi ska fortsätta att vara ett föregångsland. När andra stänger sina gränser och ögon inför en fasansfull humanitär katastrof ska vi öppna fler dörrar” skriver Mårten Löfberg.

Mårten Löfberg är T f ordf Migrationspolitiska S-föreningen. Han skriver på SVT Opinion att Sverige bör ta emot mycket fler flyktingar.

Några stycken ur artikeln nedan…

”När rasismens vindar viner över Europa kan Sverige inte passivt avvakta en humanistisk vår i Bryssel. Konkreta åtgärder måste vidtas för att säkerställa lagliga och säkra vägar till Europa och rädda människoliv. Frågan kompliceras visserligen av EU och Schengen-samarbetet, men är inte omöjlig att driva nationellt.”

”Tillfälligt slopade visumkrav för vissa grupper, i dag till exempel syrier, bör utredas, liksom temporärt kraftigt ökat mottagande av kvotflyktingar. De kan vara enklare och mer rättssäkra åtgärder än så kallade asylviseringar.”

”Även det så kallade transportörsansvaret, som tvingar flygbolag och rederier att agera gränskontrollanter, är idag ett effektivt hinder för asylsökande att ta sig till Europas gränser, och bör avskaffas.”

”Sverige har unika opinionsmässiga förutsättningar för en human migrationspolitik. När andra stänger sina gränser och ögon inför en fasansfull humanitär katastrof ska vi öppna fler dörrar.”

”Vi ska fortsätta att vara ett föregångsland. Alla ska kunna känna stolthet över Sverige, att få vara en del av någonting internationellt unikt.”

”Våra val kommer en dag att bedömas av våra barn och barnbarn. Vi har inget annat val.”

-Pettersson undrar om karl är riktigt klok. Han pratar om tiotusentals när vi redan tar emot hundratusentals och drygt 50 miljoner är på flykt och han verkar vara blind och inte se varningsljusen heller…

20 thoughts on “Vi ska öppna fler dörrar till Sverige

  1. Socialdemokraten Mårten Löfberg vill öppna dörrar.

    Då säger jag: Öppna din egen till att börja med. Låt sedan andra människor, bestämma över hur många dörrar de vill öppna.

    Jag kan berätta för Mårten, att 191 nationaliteter finns i Sverige, inklusive statslös och okänd nationalitet (SCB 2012).

    Inte tillräckligt tydligen.

    Mårten uttalar sig sedan om vad som är det verkliga ”problemet”, i Sverige idag och sedan tidigare år. Det är tydligen därför ”ladorna är tomma”. Inte beroende på något annat. Tänk på det alla.

    Han säger:

    ”Vad som däremot är verklighet är en skenande ojämlikhet.
    Det som har hänt i Sverige de senaste 20 åren är en enorm kapitalöverföring från vanligt folk till ett fåtal kapitalägare. Den svenska välfärdsstaten har urholkats. Att i det läget angripa de allra svagaste är både osakligt och osmakligt.”

    Vilket svammel , Mårten.

    12 av de 20 åren, satt det en socialdemokratisk regering vid makten. Har du missat det?

    Att en socialdemokratisk regering ”urholkar” den svenska välfärdsstaten. Ska alltså lösas genom en socialdemokrtisk migrationspolitk som öppnar alla dörrar på vid gavel.

    Mårten, hur får du ihop allt?

  2. Jag orkar inte kommentera, eller finner inga ord, så jag nöjer mig med att säga grattis till er 30% som röstar på honom!
    Stort grattis också till alla er som stödjer hans stödpartier!

    • Ja där borde verkligen fler flyktingar få möjlighet att bo och berika omgivningen. Mårtens grannar skulle troligen bli obeskrivligt glada och tacksamma.

  3. Enligt honom själv: ”

    En radikal socialdemokrat som sätter jämlikheten främst. Ordförande för S i Gamla stan, initiativtagare och t.f. ordförande för Migrationspolitiska S-föreningen. Ersättare i Stadshuset, ledamot i Socialnämnden. Driver EU-migranters rättigheter och en nollvision för hemlöshet. Utbildad folkrättare och statsvetare. Arbetar på Palmecentret efter 10 års utlandstjänst. Juridiskt ombud för asylsökande och papperslösa. Kämpar för verklig jämlikhet, internationell solidaritet och en human migrationspolitik.

    En kongress för en radikal folkrörelse och en solidarisk arbetsmarknad. Självklart ska kongressombud följa repskapets beslut.

    För mig innebär inte socialdemokratin en långsam eller mindre genomgripade samhällsförändring. Det unika för oss är att vi grundar vår samhällsanalys i idédebatt och människors verklighet, inte i auktoriteter eller politiska dogmer. Vår framgång är att gå först, med visionen om ett nytt samhälle som sätter människan i centrum. Vi ska återta agendan från högerkrafterna.”

  4. En ”fasansfull, humanitär katastrof” – ja, det kommer att inträffa i landet om denna politik fortsätter. Fattar inte denne hjärnlösa individ det? Eller är det alltid ”någon annan” som sopar upp där hans idéer har förverkligats och han aldrig kan se konsekvenserna.

  5. Öppna o Öppna ? Vem skall betala. Svenska folket är redan nu bestulen på all sin välfärd. Tycker vi skall stoppa all betalning till dessa politiker och sätta dem på samma belopp som Svenska pensionärer får ! 6.000:-SEK – 8.000:-SEK per månad. Då skulle dessa sju klöver folk vakna och börjat skrika värre en gris på slakt. En dag måste dessa grovt kriminella Landsförrädare betala för vad de gjort oss.

  6. Det kunde man ge sig fan på att det är en sosse som kommer med dessa
    utalande.Han och Mona kan väl åka till Iraq tala IS till rätta….

  7. Jag förstår inte vad Svenska folket gjort dessa politiker för ont, eftersom dom vill
    1. byta ut befolkningen
    2. göra Sverige till ett väldigt fattigt land

  8. öppna fler dörrar? mother fucker, vi tar redan in över 100 000 om året, räcker det inte? vi ser redan hur vårt land har förstörts av den gigantiska invandringen och nu vill ni öka den? hur i helvete tänker dom här människorna? vill dom hjälpa eller vill dom förstöra sverige?

KommenteraAvbryt svar