”Preventivmedel är detsamma som landsförräderi och en utländsk komplott för att för att förlama landet och försvaga dess återväxt”.
Så säger Turkiets president, Tayyip Erdogan och tillägger att ”det är varje turkisk kvinnas skyldighet att ge fosterlandet minst tre barn”.
Erdogan riktar en spark mot de kvinnor som opponerar sig, med orden att ”det bara är feminister som förnekar sin modersroll”. Under 1920-talet förändrade Mustafa Kemal Atatürk det turkiska samhället på flera punkter, bl.a. genom att få ut kvinnor i arbetslivet. Erdogan försöker nu också att förändra det turkiska samhället, dels genom att åter göra kvinnorna till slavar i hemmet och en mängd andra punkter som Atatürk moderniserade.
Många vill se Turkiet i EU, trots att 97% av landets yta ligger i Asien. Jag misstänker att många svenskar borde se detta med misstänksamma ögon, inte minst de som idag försvarar islam och öppna gränser och då tänker jag främst på feministerna och HBTQ-världen.
Källa: DN

På andra håll i världen vill vissa begränsa aborträtten, varför?
Kan inte se vad Europa skulle ha för nytta av ytterligare 78 miljoner jihadister.
Cirka 20-30 procent av turkarna är fundamentalister, dock trist med Erdoğan.
Allahu Akbar
Har man den uppfattningen så skall man få det lilla man har amputerat.
Amputation av oliktänkande tillhör medeltiden.
Det gör avskiljning av huvudet från övriga
kroppen också!
Ja, fortsätt att föröka er ohämmat, precis vad ni behöver för att öka välståndet på en överbefolkad planet!
Ja allt går för dem som inte är svenskar, då slinker till och med kärnkraften ner i energimixen. Men om vi skulle ge hjälp i närområdet så fordras det inte mycket för att värma upp största delarna av Afrika och södra Asien. I Sverige är det kanske 25 ggr dyrare. Det bryr vi oss inte om säger Gustav Fridolin och Åsa Romson, det är inte vi som betalar. Det får svenska skattebetalarna lov att göra, eftersom de ännu inte har effektiviserat energin tillräckligt. Åsa sprider däremot ut sin romsådd över hela Absurdistan Fridolin tillsätter sen sin mjölke och ungarna växer som ogräs över hela landet och kärleksparet Gustav och Åsa befruktar hela landet, med snorungar från Absurdistan.