Debatten om rasism har passerat all sans och vett.
Rasifierade chokladbollar, bojkottade sötsaker, maskeradkläder och hetsiga debatter kring seriefigurer. De journalister som drar igång dessa kampanjer, gör både sig själv och debatten om rasism en otjänst. Om detta skriver Johan Westerlund på Ledarsidorna och kritiken är inte nådig mot frilansjournalisten Angela Larsson som drog upp debatten om arabkostymen hos Buttericks.
Jag håller med Johan Westerlund och stämmer glatt in i hans slutord.
Källa: Ledarsidorna

Är det verkligen sådan nyhetstorka att utbildade journalister måste syssla med att leta efter ”farliga” ord?
Jag misstänker starkt att det är samma typ av människor som vurmar för radera könstillhörighet redan i vaggan s k genuspolitik.
Dessa människor borde låsas in.
Det skulle bli stora läger av fångar. Du är en hårding tror jag. Vi kunde ha en milis som går runt och frågar folk vad de tycker, tycker de olämpligt så….
Trött? Nej på negerbollar tröttnar vi aldrig, köttbullar nja. kanelbullar nja. Nej vi är uppfödda med negerbollar. Utan negerbollar är livet inte värt att leva. Vi är barn för alltid. drömmer oss tillbaka till köket där vi stod med mamma och bakade flottiga negerbollar.
Det är det nog många som är trötta på skiten nu..
”Man kan spotta på en sten tills den blir blöt”, det har spottats så mycket på ”sunt förnuft” så förnuftet drunknar, endast i Sverige bland de demokratiska länder så har massmedia varit så tuktade av det politiskt etablerade etablissemanget, det är slut nu ! Ni finns därute ni journalister som ser och hör, fram med pennan och skriv. Ni är inte ensamma en del av era kolleger har banat vägen !
Lena sluta spotta då, så slipper vi iallafall dina loskor.
Ojdå : vilka är vi ?