”Vi avskyr deras kolonialistiska attityd, livsstil och moral. Deras musikindustri och syn på sexualitet är vidrig. Därför stöttar alltfler muslimer kalifatet.”
Det är en skakande skildring av den värld som IS och andra islamister strävar efter och denna värld finns i den stat som EU vill bjuda in i gemenskapen, Turkiet.
Gunilla Hall skriver om ett besök i Istanbul, där en stadsdel med 500 000 invånare domineras av islamister som ger IS ett öppet stöd.
Viker man av från huvudgatan i stadsdelen förändras världen, skriver Hall. Här går alla kvinnor i svart och heltäckande klädsel, även små flickor draperar in sig i denna klädsel. Kvinnorna som Hall möter, går alla med nedböjt huvud, tittar ned i marken och ingen ges tillåtelse att prata med främmande. Männen, som alla bär skägg, går också de klädda i helsvarta kläder, samtliga med vaksamma ögon. Inga restauranger finns, ingen musik hörs och allt känns avskalat.
I en bokaffär syns mängder av böcker, klistermärken och t-shirts med jihadistiskt innehåll och ägaren säger att IS gör helt rätt och att de har ett odelat stöd i området. ”Brutaliteten är nödvändig”, säger en handlare och hänvisar till USA:s inblandning i Irak. Det är nämligen USA som är den stora fienden och den USA-fientliga jihadismen finner allt större stöd i Turkiet, landet som EU vill bjuda in.
Allt fler lockas av IS och allt fler jihadister rekryteras från utlandet. Rösterna från männen är samstämmiga, kvinnorna får inte säga sin mening, precis som det är i områden där sharia-lagar dominerar. Hall lämnar stadsdelen med en bitter smak i munnen, men på sin väg genom Istanbul ser hon också hur IS svarta flagga vajar på andra håll i staden och på stan ser hon män med t-shirts till stöd för jihadisterna.
Bland Istanbuls studenter märks också där ett ökat stöd för IS och detta har lett till sammandrabbningar med andra studenter, främst studenter med vänstersympatier. Jo ni läste rätt, vänsterstudenter. Här i Sverige hör vi inte ett knyst från vänsterhåll när nu jihadister, IS och andra islamister bevisligen finns också i vårt land.
Läs gärna Gunilla Halls skrämmande skildring och betänk att Turkiet snart kan vara fullvärdig medlem i EU och att det finns allt fler människor i Sverige som vill se muslimska kalifat som styrs av sharia-lagar.
Källa: SvD

Sverige har ju anammat samma linje,när man ser den nya ”regeringens ministrar”….
Importindustrin med allsköns varelser i karnevalsklädsel tilltar dagligen.
Ser nästan varje vecka,nya ooootrooliga tält vandra runt bland de afrikanska ”syrien-niggerna” i mitt ghetto… Nu tycks t.o.m. zigenarna har fått nog och flyttat !
De här borde beaktas vid handläggningen av det eventuella inträdet till EU. Tyvärr anses väl det, av de flesta grupperingarna, inom EU att vara ett plus för Turkiet istället.