The Times Higher Education World University Rankings 2014-2015 har nu publicerats.
Som vanligt har USA en imponerande representation i toppen, bland de 20 högst rankade är 15 från USA, 3 från Storbritannien och ett från vardera Schweiz och Kanada.
Tittar man på de 200 högst rankade så är:
74 från USA
29 från Storbritannien
12 från Tyskland
11 från Australien
11 från Nederländerna
7 från Frankrike
5 från Japan
5 från Sverige
4 från Turkiet
4 från Syd Korea
4 från Hong Kong
3 från Singapore
3 från China
3 från Danmark.
USAs resultat är förstås väldigt imponerande, och att Turkiet har 4 med bland de 200 bästa visar att man spottat upp sig ordentligt, men man är ju även ett stort land, med en befolkningsmängd på nära 100 miljoner om man räknar in alla som bor utomlands just nu.
Likaså är Kinas placeringar som nr 48, 49 och 193 mycket imponerande, särskilt om man minns att under den så kallade ”kulturrevolutionen” som pågick i 10 år var i stort sett alla skolor och universitet stängda, många lärare och professorer mördades dessutom. Denna ”kulturrevolution” drevs av Kinas motsvarighet till det Svenska vänsterpartiet. Under denna period mördade Kinas vänsterpartister mer än tre miljoner människor.

Näe vänta nu, de glömde alla muslimska länders universitet…(ja, Turkiet lider av islam men det har fram till de senaste åren hållt islam kort så det är kanske inte så konstigt att de är med, det tar ju ett tag att bryta ner de sekulära inslagen)
Per capita är de kinesiska insatserna skrala. Lägg ihop USA och Europa för att jämföra. Då har man ändå bara kommit halvvägs. Då talar vi om cirka 150 universitet mot Kinas tre. Kina saknar både spets och bredd. Man undrar över kvaliteten på deras en miljon civilingenjörer per år.
Så nog syns effekterna av ordf Maos åderlåtning fortfarande.
Han gav order om att alla hushåll skulle smälta sina kastruller på gården över öppen eld. Orsaken var att man till varje pris ville komma före England i metallutvining. De resulterande metallklumparna var naturligtvis helt oanvändbara. Dessutom gick det åt en hel del energi i onödan. Så går det när ledaren når Messiasstatus. Oj, nu fick jag Obamavibbar.
Nu är det ju så att Kina har gått om USA som världens största ekonomi. Snart tillverkar de allt där och utöver detta miljöteknik, mjukvara och kunskap. Kina är ju att betrakta som en diktatur men en mycket framgångsrik sådan. Enda sättet för västvärlden att skydda sig är att införa olika typer av handelshinder. Alternativt devalvera våra valutor tills vi blir konkurrenskraftiga.
Var det bara 3 miljoner som mördades, jag har för mig att det var 20 miljoner på dessa 10 år, men jag är inte uppdaterad, så om man har fuskat med siffrorna i Kina för att lura Världen, har man kanske minskat siffrorna för att det inte ska verka vara så mycket. Men om det är tre miljoner, så är ju detta ändå en hög siffra.