VALET 2014/JOURNALISTIK. Krönika av Gunnar Svensson, Chefredaktör och ansvarig utgivare.
Som du kanske sett så publicerar vi inte längre annonser från Sverigedemokraterna på förstasidan. Vi har tidigare stoppat annonser från partiet, då innehållet stått i strid med de pressetiska reglerna.
Det gjorde det inte den här gången, därför valde vi, i likhet med många andra dagstidningar, att tillåta annonserna. Vad vi inte kunde förutse var reaktionen från våra läsare. Många hörde av sig och var upprörda.
Reaktionerna, och det faktum att annonsen kunde förväxlas med vårt redaktionella innehåll, gjorde att jag beslutade att inte tillåta SD:s fortsatta annonsering på förstasidan.
I konsekvensens namn innebar beslutet att vi sade nej till all politisk annonsering. Tyvärr drabbade det Centerpartiet, som bokat en förstasidesannons strax innan valdagen. Jag är ledsen för att vi tvingades ändra spelreglerna under pågående valrörelse. Hade jag kunnat förutse vad som skulle hända hade vi meddelat förstasidesstoppet långt tidigare.
Det är lätt att vara efterklok. Samtidigt tycker jag det är viktigt att lyssna på våra läsare. Sydöstran har nästan 40 000 varje dag. Vi vill behålla allihop och tar gärna emot fler!
-Pettersson läser om att en chefredaktör, som har till uppgift att försvara det fria order och yttrandefriheten viker sig för antidemokratiska krafter. Det drabbar inte bara Sverigedemokraterna utan demokratin.

Om dagens PK-tidningar hade lyssnat mer på sina läsare och levererat objektiv journalistik hade de haft större upplaga.
Vi får hoppas att sydöstran snart tvingas fatta samma beslut som expressen.
Det märks att man är livrädd att obehagliga sanningar ska komma till folks kännedom.
Sammanfattning på valrörelsen 2014: ”Jag är ledsen för att vi tvingades ändra spelreglerna under pågående valrörelse.”