Debattören och muslimen Zakarias Zouhir oroas över Folkpartiets valfläsk om en skärpt terrorlagstiftning.
Den svenska terrorlagstiftningen tillåter mer tänjda gränser sedan terrorattackerna i USA 2001. Folkpartiet vill nu skärpa lagstiftningen och är säkert inte ensamma om det (Richard Jomshof skriver om detta idag). Redan när lagen skärptes kom starka reaktioner från vänsterkanten där man hävdade att det handlade om en politisk lagstiftning som främst vänder sig mot muslimska organisationer.
Det Arbetaren inte nämner i sin text är att de första som åtalades enligt den nya lagen var fyra nazister från Västmanland. Få har också dömts trots den nya terrorlagen.
Nu hävdar den muslimske debattören att skärpta krav främst riktar sig mot muslimska organisationer och personer. Givetvis kan inte Zouhir låta bli att använda ordet islamofobi, vilket är kutym så fort kritik av islam eller muslimer kommer på tal. Att kritiken riktas mot Folkpartiet, med företrädare som Ullenhag, Ohlson, Wikström och Malmström, kanske förbryllar alla de som följt svensk politik de senaste åren.
Nu frågar sig Zakarias Zouhir om inte de grundläggande fri- och rättigheterna också gäller muslimer, eller om de ska utgöra ett undantag? För att lugna Zouhir bör kanske tilläggas att terrorlagstiftningen riktar sig mot miljöer där man misstänker att en fara mot det svenska samhället föreligger. Lika lite som fokus riktas mot Sveriges samtliga kristna, buddhister, judar, etniska svenskar, invandrade svenskar p.g.a. av extremister på höger- och vänsterkanten, lika lite riktas terrorlagstiftningens fokus mot Sveriges allt fler muslimer, men…
- Faktum är att det varje år anländer tiotusentals människor utan id-handlingar från muslimska länder där islamister, extremister och terrorister härjar. Finns det inte skäl att tro att det bland dessa finns illasinnade människor? Källa
- Säpo informerade för något år sedan att cirka 200 muslimer i Sverige tillhör en extremistmiljö, men hur många känner man inte till och under de två år som gått har ytterligare ett par hundra tusen muslimer kommit till Sverige utan id-handlingar. Källa
- Europas första självmordsbombare begick sin handling i Sverige utan att någon kände till honom och han var troligen inte ensam. Källa
- Islamismen får ett allt starkare fäste i Sverige, vilket vänsterpartisten Gun Holmertz varnade för redan 2012. Källa
- Ett antisemitisk islamistparti vid namn Hizb ut-Tahir har redan etablerat sig i Sverige, vilket t.o.m. Expo informerade om. Källa
- Carina Hägg (S) påstod nyligen att cirka 400 jihadister rest från Sverige till Mellanöstern. Uppdrag Granskning visade i våras ett reportage om ”svenska” jihad-krigare som mördar och lemlästar. Säpo och internationella säkerhetstjänster varnar för den radikalisering som sker i dessa miljöer och vad dessa personer är beredda att göra när de återvänder till de länder de reste från. Källa
- Många ”svenska” slåss idag för den avskyvärda terrororganisationen ISIS och i förra veckan fick vi veta att ISIS redan finns i Europa och Sverige och har utlovat oss krig. Källa och Källa
Så Zakarias Zouhir, nog finns det fog för svenska säkerhetstjänster att hålla koll på den muslimska gruppen i Sverige. Därmed inte på något sätt sagt, att man ska acceptera en övervakning av hederliga, ärliga och oskyldiga muslimer. Tyvärr har denna grupp en del att bevisa, för var är manifestationerna och protesterna mot islamisterna och alla de muslimer som inte anammar det västerländska samhälle de valt att bo i?
I Kanada demonstrerade tusentals muslimer mot islamisterna. Källa
I Norge kräver politikerna att landets muslimer tar avstånd från islamisterna. Källa
Överallt i världen tar muslimer avstånd från islamister. Källa
Så Zakarias, när får vi i Sverige se hur ni muslimer går man ur huset och fördömer de islamister som förgiftar vårt vackra land?
Källa: SvD
*Uppdaterad 2014-08-21
En av få hederliga journalister, SvD:s Ivar Arpi, ger Zakarias Zouhir svar på tal. Bl.a. avslöjar han Zouhirs bakgrund och kopplingar, samt ger en smocka åt ordet islamofobi som används i parti och minut.
Källa: SvD
Zakarias Zouhir ägnar sig också åt viktigare saker än skärpt terrorlagstiftning. Läs HÄR.

En Michael Zacharia Zouhir Berg f. 29 december 1995 finns i Leksand. Källa: Birthday.se. Kan det vara han?
Har man rent mjöl i påsen finns ingen anledning till oro 😉
Dendär kränkte ZAKARIAS ZOUHIR finns han verkligen – alla folkbokförda kan man hitta på RATSIT men denne tycks inte vara folkbokförd i Sverige.
Det enklaste och mest förnuftiga, förbjud islam och attvisa muslimerna.
I Sverige talas det över 150 olika språk och vi har väldigt många olika folkgrupper. Vi borde ha lärt oss idag att det är en bara en som sticker ut och reagerar på svenska lagar och regler – det är muslimer. Ofta säger de sig bli kränkta där en annan invandrad inte reagerar.
Ta t ex när Norge stängde gränserna pga terrorhot. Nyheterna intervjuade olika nationaliteter som tvingades visa pass. Alla, såväl svenskar som portugiser legitimerade sig med förståelse och gott humör utom en med arabiskt namn som tyckte det var oförskämt mot honom.
Vad jiddrar muslimen om? Är det bara muslimer som efter 11/9 tvingas till förnedrande kontroller på flygplatser? Är det bara muslimer som råkat ut PRISM och NSA? Att muslimer blir misstänkta utöver det har med sannolikhetslagar att göra, det är ju som ingen större mening att leta efter muslimsk terrorism hos 7:e adventister eller jehovas.
Jag ska ge muslimer ett tips på hur de kan göra för att inte gömma terrorister som IS i sina kjolar. Ha en debatt i moskeerna där ni inbjuder galna islamister till att bevisa hur rätt de har enligt koranen och där ni sen bevisar hur rätt ni har i koranen när ni kallar dem för att vara lögnare som låstsas vara muslimer. För uppenbart är ju att vi islamofober, som ju enligt vissa ”tolkar” koranen på samma sätt som galna islamister, inte är problemet för muslimser. Vi kan inte söka skydd i moskeer och umman så som de kan tack vare att de betraktas vara muslimer av muslimer.