Dan Park som anhölls när han hade vernissage på galleri Rönnquist & Rönnquist i Malmö och sedan dess sitter häktad fick idag sin häktningstid förlängd till 30/7.
Utan att ha sett ”konstverken” är det naturligtvis svårt att ha någon åsikt om hur allvarligt ”brottet” är men det har rapporterats att de åtta ”konstverk” som beslagtogs hade det gemensamt att det stod ordet ”NEGER” på dem. Man kan ju undra vad åklagaren anförde för att få häktningstiden förlängd? Kan ju knappast vara undanröjand av bevis efter som de 8 ”konstverken” beslagtagits så det torde vara ”fortsatt brottslig verksamhet” ! Det vill säga åklagaren fruktar att han kommer att göra en töntig streckteckning till och skriva neger på den om han släpps fri?
Eder FjärranÖsternRapportör som i skolan fick lära sig att invånarna i Afrika som bodde söder om Sahara kallades för negrer, undrar varför det nu har blivit åtalbart att kalla någon för neger?
Om Svensk uppslagsboks syn på negrer kan man läsa LÄNK
Åtalet mot galleristen Henrik Rönnquist och provokatören Dan Park dröjer ytterligare en vecka. De båda misstänkts för hets mot folkgrupp, sedan Parks bilder ställts ut på galleriet Rönnquist & Rönnquist i början av juli. Nytt datum för åtal är den 30 juli, nästa onsdag.
Rättväsendet har väl inget annat att göra i Malmö i yttrandefrihetens Sverige.

Dan Parks fick 6 månaders fängelse.
http://www.sydsvenskan.se/malmo/fangelse-for-hetsatalad-gatukonstnar/
@Ruben
Nu hoppas jag att du som bor i närheten av dessa ”provokatörer”, håller dig på rejält avstånd,och aldrig yppar något negativt över regionens niggrar och allt annat pack.
I annat fall ser du nu vad som väntar i totalitäta Absurdistan ! 🙂
Märkligt att det inte kommer krav på livstidsstraff och
landsförvisning också när någon skojar med det nya
frälset. Heja Dan Park, du är en sann hjälte!
Jag gick i skolan på 50 talet fick lära mig alla från Afrika var Negrer och alla från Japan var japaner. Undrar om vi Svenskar är Svenskar ?
Undrar om det gäller skärpt häktning i hans fall.Inga pennor och inget papper han kan rita sina negergubbar på….”Sverige är fantastiskt” en dåtida slogan,som verkligen visar upp landet ”bortom alla bergen”.
Totalt sinnessjukt! Våldsverkare släpps fria i väntan på åtal men en konstnär hålls häktad. Sverige är sjukt!
Meningslöst att ha lagen om ”hets mot folkgrupp” kvar? De som verkligen blir diskriminerade i dagens Sverige omfattas inte av lagen.