Rika kommuner sämst på flyktingmottagande

INVANDRING. Ju rikare kommun, desto mindre flyktingmottagning. De 20 fattigaste kommunerna tar emot 5 gånger fler flyktingar, räknat per invånare, än de 20 vars invånare har högst inkomstnivå.

”Provocerande” tycker integrationsminister Erik Ullenhag (FP) om resultatet.

-Pettersson antar att det finns en anledning till att kommunerna är rika…

DI

 

 

10 thoughts on “Rika kommuner sämst på flyktingmottagande

  1. Är det någon som är förvånad över resultatet i undersökningen?
    Fagra ord från de styrande, men de skjuter ifrån sig ansvaret till andra!
    Fy f**n!

  2. Ja visst , alla kan bli chefer, men det är långt ifrån
    alla som är lämpliga chefer, speciellt dem med en
    politisk bakgrund!

    • Dessa osolidariska kommunchefer,har kanske insyn i de siffror som döljes för oss andra ?
      Tänk om det är så illa,att ”mottagandet av skäggiga ensamkommande barn” åsamkar skattebetalarna enorma kostnader….
      Hemska tanke !

  3. Tänk att det fortfarande finns kommuner med en ekonomi i balans. Det måste ju åtgärdas så att även de blir som ett konkursbo. Och när statens kassa sinar vart skall bidragen till kommunerna komma från då. EU ?? Ha Ha..

  4. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    ”Sämst” på flyktingmottagande, men bäst på att hålla arbetslösheten, fattigdomen och utanförskapet nere.

KommenteraAvbryt svar