35 ton sopor plockades på stränder

BOHUSLÄN. Uppemot 35 ton skräp plockades upp på svenska stränder i helgen när årets städsatsning inleddes. Tusentals fimpar, snusprillor och förpackningar hamnade i sopsäckar med hjälp av cirka 1 000 ungdomar som betade av stränder i Bohuslän.

– Vi hade en fantastisk premiär på gott och ont – med tanke på hur mycket skräp ungdomarna lyckades få bort på en enda helg räknar vi med att komma upp i 100 ton skräp under den här säsongen och längs landets alla kuster, säger Mats Wesslén, vd för organisationen Städa Sverige som ägs av idrottsrörelsen.

Bland de mer udda fynden fanns en garageport, en sparkstötting, rostiga strykjärn och ett antal döda sälar.

Under sommaren ska cirka 400 stränder städas. Planen är också att med hjälp av Sjöräddningen och sportdykare städa havsbotten på ett antal platser i landet.

– Vi går varvet runt och beräknas vara och plocka skräp i Haparanda i augusti, säger Wesslén.

-Pettersson läser ”räknar vi med att komma upp i 100 ton skräp under den här säsongen och längs landets alla kuster” och antar jag att mycket slängs överbord från fartyg som sedan driver iland.

Vilka amatörer vi verkar vara 100 ton längs Sveriges alla stränder när zigenarna får ihop 121 ton i ett enda läger…föresten finns det fler återvinningscentraler runt Högdalen men dit hittar väl inte ziggisarna.

SvD

8 thoughts on “35 ton sopor plockades på stränder

  1. Det finns ett företag i Sverige som heter Avfall Sverige, med VD Weine Wiqvist. Dom köper sopor från andra länder för flera miljoner om året för att elda upp här i Sverige.
    Nu undrar jag varför???? Det finns ju tusentals ton utspritt i den Svenska natren som dom skiter totalt i. För att det inte inbringar några miljoner i herr Wiqvist fickor eller?????
    Allt handlar om pengar. Länderna som Avfall Sverige importerar sopor ifrån måste betala 2-300% mer för att få sina sopor brända i Sverige än vad dom gör i dag, eller ta hand om sina egna sopor. Vi har tillräckligt med sopor i Sverige för att täcka upp eventuella ickevinster.

KommenteraAvbryt svar