Israels blockad av Gaza

Under tiden 2 till 8 mars levererade 1 100 israeliska lastbilar 26 762 ton med förnödenheter från Israel till Gaza. Dessutom levereras 125 MWh el i snitt per dag samt 1 940 ton matlagningsgas under veckan. Vi ska inte glömma bort att Israel levererar 5 miljoner kubikmeter rent vatten per år till araberna i Gaza.

Givetvis ska vi inte vara enögda utan ta med den omvända exporten. Från Gaza till Israel avgick 6 lastbilar  med kryddor. Inte dåligt.

Gränsen mot Egypten är fortfarande totalstängd, egyptierna litar inte på sina arabiska bröder. Dessutom har de retroaktivt tagit medborgarskapet från 13 757 palestinier för att de stödjer eller sympatiserar med Hamas.

2014-03-11_1838

För övrigt är det fem dagar sedan Israels marin bordade ett iransk fartyg – Klos-C – på väg med mängder av vapen till de bidragsberoende araberna i Gaza och svenska media tiger med något undantag. Ombord på det Panama-registrerade fanns 40 robotar med en räckvidd på mellan 90 – 160 km, 181 granater och 400 000 patroner passande till Kalasjnikov-karbiner.

Totalt har hittills i år 6 642 lastbilar levererat 165 584 ton med förnödenheter från Israel till Gaza…det är märkligt att israelerna föder dem som vill utplåna Israel.

Gaza 2 – 8 mars 2014

2 thoughts on “Israels blockad av Gaza

  1. Men Palistinierna bara gnäller om hur svårt dom har det,
    Dumsverige sänder massvis med bistånd, som går till
    att köpa vapen, att skjuta in i Israel som tack för alla
    förnödenheter som håller dem vid liv? Märkliga varelser!

KommenteraAvbryt svar