UKRAINA. Två ryska helikoptrar har kul på låg höjd över Sevastopol på Krim.
De flygande slagskeppen är av modell Mil Mi-24 och kallas på Nato-språk hind. Ungefär 2 000 exemplar har tillverkats och den har varit i drift sedan 1972.
Konstruktören hette Michail Mil och hans helikopter har används över stora delar av världen. Första gången Mi-24 användes i strid var under Ogaden-kriget mellan Etiopien och Somalia 1977. Libyska Mi-24:or och Mi-25:or användes vid ett flertal tillfällen i inbördeskriget i Tchad.
Mi-24:or har också använts av Zaire under första och andra Kongokriget. Sudanesiska flygvapnet använde sina M-24:or mot SPLA 1995–2005. Dessa har också satts in i Darfur.
Under inbördeskriget i Elfenbenskusten flögs fem Mi-24:or av utländska legosoldater. Under Afghansk-sovjetiska kriget användes Mi-24 i stor skala mot Mujaheddin av både Röda armén och Afghanska regeringsstyrkor.
Under Iran–Irak-kriget användes Mi-25:or flitigt av irakiska armén. De kunde med sina raketer utveckla en imponerande eldkraft. Under Kuwaitkriget 1991 användes Mi-25:or under Iraks invasion av Kuwait, med drogs sedan tillbaka för att användas mot shiitiska och kurdiska rebeller.
Efter 2003 används Mi-24:or av de polska fredsbevarande styrkorna i Irak.
I Jugoslavien använde den Kroatiska markarmén använde tolv stycken Mi-24 mot den serbiska Krajina-armén under Operation Storm. Senare använde serbiska röda baskrarna Mi-24:or i kampen mot UÇK under Kosovokriget och även Makedonien köpte 2001 in begagnade ukrainska Mi-24V som användes mot UÇK under Konflikten i Makedonien 2001.
Det har gjorts varianter och moderniseringar ända upp till Mi-35
Nåväl, helikoptern har varit med om en hel del och den är gammal men har en imponerande eldkraft när de flyger över takåsarna i Sevastopol…
