Netanyahu hotar Hamas med ”läxa”

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu hotar Hamas med en ny ”läxa” inom kort. Hotet kommer efter en upptrappning av raketattacker från Gazaremsan som styrs av det palestinska Hamas.

Israel svarar kraftfullt på hot och attacker, sade Netanyahu vid en presskonferens. Det bidrog enligt honom till att 2013 var det lugnaste året på länge.

”Vi ser Hamas som ansvarig för vad som sker i Gaza-remsan, och om de inte vet vad som sker på marken, ska vi visa dem. Jag kan inte rekommendera att någon i Gazaremsan testar vårt tålamod och vår beslutsamhet att skydda civila israeler” tillade han.

– Om Hamas och terrororganisationerna har glömt läxan sedan sist kommer de snart få lära sig den igen fortsatte Netanyahu

Åtta raketer har enligt israeliska armén slagit ned i Israel sedan årsskiftet, och fem har skjutits ned av landets antirobotsystem.

Jerusalem Post 

2 thoughts on “Netanyahu hotar Hamas med ”läxa”

  1. Men dessa raketer har helt undgått den alltid
    korrekta tyckareliten i Sverige, men den dag Israel
    svarar vaknar dom ur sin slummer.

KommenteraAvbryt svar