Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har tillsammans med Miljöpartiet ingått en pakt för att hålla Sverigedemokraterna utanför allt inflytande i migrationsfrågor.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har under sina år vid makten slagit alla tidigare rekord i fråga om invandring till Sverige, trots alla de problem som detta lett till. Detta måste ses som ett straff för att 5,7% av svenska folket röstade in SD i riksdagen 2010. Vill någon därför tänka tanken på vad statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har i bakfickan när SD når det dubbla antalet röster i valet 2014?

Har man inte majoritet måste man söka stöd där stöd kan fås.
Det betyder att kompromisser är ett måste i riksdagen .
”Vill någon därför tänka tanken på vad statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har i bakfickan när SD når det dubbla antalet röster i valet 2014?”
Nu kan vi ju hoppas på att Fredrik ”Förrädaren” Reinfeldt inte får så mycket att säga till om efter valet. Sedan är kanske alternativet som att ”välja mellan pest och kolera”. Man kan bara hoppas på att S sansar sig så mycket att de fjärmar sig från V-kommunisterna och MP-flummarna samt återgår till sitt s k ”Luciabeslut” från 1989. (Då skulle man nästan kunna bli sosse, igen…)
och sista ordet är nog inte sagt i detta ärende.
Jo men det har han uttalat direkt ,att det var ett straff till dem
som röstade in SD i Riksdagen. Men Svenska folkets straff
för flintskallen kommer i valet 2014 , då han kommer att få en
välförtjänt spark i baken från det som han tror är hans privata
lilla lekstuga, nämligen statsminister posten.
Figurer som beter sig så djävla lumpet som han , och som
förmodligen lider av besvär som Psykiater brukar behandla
skall definitivt inte inneha en sådan viktig post som han har!
En partiledare som bara har ett enda mål för ögonen, och som kostar offantliga summor för ingenting, borde ju falla som en sten senast veckorna före valet, oavsett vem eller vilka dessa är.
Om det hade varit något annat parti än drogliberalerna som moderaterna hade gjort upp med, så hade dessa fallit tillsammans. Med drogliberalerna kan det gå den andra vägen, dock är den risken begränsad till de drogliberalas nackdel. (det finns begränsat med drogflummare i Sverige).
Detta svek kommer att kosta svinet statsministerposten.