Israels blockad av Gaza

Under tiden 15 till 21 december levererade 1 062 lastbilar 26 752 ton med förnödenheter från Israel till Gaza. Dessutom levereras 125 MWh el i snitt per dag samt 1 057 ton matlagningsgas under veckan.

Givetvis ska vi inte vara enögda utan ta med den omvända exporten. Från Gaza till Israel levererade 12 lastbilar jordgubbar, blommor och kryddor.  bil kryddor. Hoppas Gazaborna inte förtar sig.

Totalt har hittills i år 57 121 lastbilar levererat 1 488 716 ton med förnödenheter från Israel till Gaza och det kallar SVT en nästan total bojkott…för övrigt har Israel återupptagit exporten av byggmaterial till Gaza som legat nere sedan man upptäckt att Hamas byggt terroristtunnlar av material avsett för skolor och sjukhus.

I veckan upptäcktes en terrorbomb på en buss i Tel Aviv, som tur var han den utrymmas innan bomben exploderade.  En Israelisk polisman knivhöggs och en arbetare i Israel dödades av en krypskytt från Gazasidan av gränsen. Israel svarade som brukligt med ett bombanfall där en tre-årig palestinsk flicka dödades och tre anhöriga skadades.

Gaza 15-21 december 2013

2 thoughts on “Israels blockad av Gaza

  1. Nä, varför palestina överhuvudtaget. Bomba skiten, och låt de nyisraeliska bosättarna bygga upp denna del av Israel på nytt. Som det nu är, är denna Israeliska region endast ett ormbo av terroristverksamhet. Och en islamistisk antivästbas för kriminell och västförstörande verksamhet.

KommenteraAvbryt svar