BANGUI. Minst 300 människor rapporteras ha dödats i de senaste dagarnas strider i Centralafrikanska republikens huvudstad Bangui. Men dödstalet befaras stiga, i takt med att Röda Korset fortsätter samla in döda.
– Morgondagen blir monstruös. Vi kommer att jobba i morgon och jag tror att vi behöver en fjärde dag också, sade organisationens chef i landet i går kväll, då 281 döda kroppar samlats in.
Frankrike har i ilfart skickat soldater till landet, i ett försök att förhindra att de religiösa motsättningarna mellan muslimer och kristna ska urarta i folkmord.
– Bangui är just nu en i stort sett öde stad. Efter striderna i torsdags har de flesta flytt eller gömt sig i sina hem. De senaste dagarna har vi tagit hand om över 200 skadade, säger Sylvian Groulx, landchef för Läkare utan gränser i Centralafrikanska republiken, på telefon från huvudstaden Bangui till TT.
Frankrike skickar trupper till dess tidigare kolonin för att stoppa blodsutgjutelsen mellan kristna och muslimska milisen
-Pettersson har kopierat ovanstående artikel, frånsett rubriken i SvD. De skriver inte ett ord om att det är strider mellan kristna och muslimsk milis.
I exempelvis Vancouver Sun står det att kristna flyr i tusental till flygplatsen som vaktas av franska styrkor i denna kaotiska huvudstad när de mestadels muslimska beväpnade soldaterna som har styrt landet sedan mars jagade från dörr till dörr och dödade kristna.
Kroppar ligger ruttnande längs vägarna i en stad där det är för farligt att samla liken. Torsdagens sammandrabbningar var de värsta oroligheterna i Bangui på nio månader och farhågor finns om mer attacker. ”De slaktar oss som kycklingar,” sade Appolinaire Donoboy, en kristen vars familj hade gömt sig.
HÄR ligger Bangui, zooma in och titta.

Jasså Ulf. Gå till skrifterna och historien, och se vad det handlar om. Detta helt oberoende av vad man tycker eller tror. Men ser man till källorna och historien är det som som jag beskriver.
Trams. Det handlar mest om syn. Muhammed var en despotisk MÖRDARE. Jesus var en kärlekfull hjälpare. Där har du skillnaden.
Det där med trams var bra Robert. Tyvärr var resten trams.
har bor man ha klart for sig att i djupafrika kommer macheten till lika stor anvandning som den gor hos muslimerna och andra trosinriktningar.
har bor man ha klart for sig att de kristna i djupafrika ar ofta inte battre an muslimerna. Macheten kommer nog lika ofta till anvandning som hos motstandarna.
Vem bryr sig om våra trosfränder, av maktens folk. Nej, muslim ska man va idag, för att få sympati. Det borde istället bli ett ramaskri, och mycket starka protester mot detta folkmord. Men det är liksom inte våran regerings grej att protestera mot folkmord, bara att utföra det.
Men nu måste Cecilia Malmström gripa in och ordna så att de stackars människorna i CAR får komma till Sverige direkt, dvs de stackars mördande muslimerna (de kristna är väl snart döda).
Förresten sägs det att det är kris i flera länder. Både i Jemen och Libyen, Irak och naturligtvis Libanon har de det svårt så de behöver också få en säker väg till Sverige.