SÖDERTÄLJE TINGSRÄTT: Lamine Sara, illegal invandrare från Senegal döms till 16 års fängelse och livstids utvisning för mordet på sin f.d flickvän.
Flickvännen, Tindra Holm, var aktiv anti-rasist och betraktade vita som förtryckare och svarta som förtryckta. Tindra Holm ansåg att ingen människa är illegal och hjälpte till att gömma illegala invandrare.
Uppdaterat 2013-06-13: Den mördade kvinnan var svenska och hetta Tindra Holm. Hennes afrikanske pojkvän är häktad misstänkt för mordet.
Text från Flashback. ”Tindra stod upp mot det vita rasistiska förtryckarsamhället. Hon ville inte beblanda sig med det svenska slöddret och höll därför sin kontakt till omvärlden till ett minimum. Hon ville umgås med sina ”svarta bröder och systrar”, befria Afrika och riva de strukturella landgränser som den vita härskar-rasen skapat. De enda gångerna hon kände sig riktigt tillfreds med livet var då hon ”kom hem” till Senegal. Hon hjälpte till att gömma illegala flyktingar och tillhörde ett underjordiskt sällskap som agerade för att låta varje människa få ta del av den svenska välfärden.
Enligt Tindra så spelade det ingen roll om invandrarna stod för 1% 10% eller 99% av alla brott. Så länge det finns en enda som är skötsam så kan man inte dra alla över en kam. Tyvärr valde hon en pojkvän som inte tillhörde den där skötsamma procenten. Hur mycket dreads hon än skaffade, studerade Berber Zenaga, lärde sig Soninke och hyllade Abdoulaye Wade så blev till hennes förtret huden aldrig mörkare och chokladfärgad.
Ingen människa är illegal brukade hon säga. Alla Olika – Alla Lika. Tyvärr får hon nu inte vara med och se sin livsdröm förverkligas.”
En representanten för de svarta bröder och systrar Tindra umgicks med var även hennes pojkvän och numera misstänkte mördare, det senegaliska svarta svinet Lamine Sara, så kan det gå.
Tidigare: En man hittade i morse sin syster död i en lägenhet i Södertälje. Den 29-åriga kvinnan låg ”livlös och blodig” och polisen beskriver det som ”konstiga omständigheter”. – När patrullen kom dit fattade de misstanke om att det här inte var ett sjukdomsfall eller ett naturligt dödsfall, säger Lotta Thyni, informationsansvarig på polisen i Södertälje.
En man är gripen. En förundersökning gällande mord alternativt dråp upprättats omedelbart. Redan klockan 09.35 fattades det beslut om att tre personer skulle hämtas till förhör från en annan adress. En hördes direkt på plats, och släpptes sedan, medan två togs in till polisstationen.– En av männen är nu gripen som skäligen misstänkt för mord. Den andra är släppt i ärendet men är förvarstagen enligt utlänningslagen, anledningen är att mannen ska ha vistats i landet olagligt säger Lotta Thyni.
Lägenheten är fortfarande avspärrad för teknisk undersökning. Det har förordnats en försvarare för den misstänkte gärningsmannen. Ärendet är överfört till Södertörns åklagarkammare, Elisabet Bergström.
-Pettersson säger inget men undrar om det aldrig ska ta slut…

Tindra är inte den första anti-rasist som mördats av en invandrare och säkert inte den sista.
Minns ni anti-rasisten Sara Wallin som knivmördades av en eritrean 1989? Det kanske mest kända fallet.
Aset är ett levande bevis på att all slags förbrytare
väller in över gränserna när ingen kontroll görs.
Sen hade kanske denna flicka själv kunnat dra
vissa slutsatser bara genom att se hela hans
uppenbarelse!
Pica ang givmilhet
Javisst det kan jag förstå, öppnar man gränserna som Sverige gjort så klart kommer det hit en massa trasiga människor. Indiens miljonärer stannar så klart hemma. Men man kan inte klandra en fattig kongoles för att vilja lämna Kongo.
Vår invandringspolitik är vårt problem, hur vi skall ha vår invandring får vi
diskutera oss svenskar emellan för att sen som vanligt rösta på dem vi tycker företräder oss,
Och en rom som sitter en hel dag utanför systemet och tigger, sitter på kartongbit, plus 3grader och blåst. Han kan ju inte ha så kul, och inte så mycket annat att välja på. Och har han andra bättre val så kan han inte se dom.
Men en rom som lägger skitasfalt och hotar folk det är en annan sak men inte för att han är rom utanför att han är kriminell och bör utvisas så fort som möjligt så att han inte kan göra mer skada
Ytterligare ett tragiskt fall….Nu missade Tindra AFA`s 20-årsfirande i månadsslutet !Och hennes baneman kan inte hellre deltaga…
1988 startades i Härnösand en grupp kallad 5i12 som skulle kämpa mot den främlingsfientliga stämningen som rådde i staden. En av initiativtagarna Sara Wallin, 17 år. 1989 mördades Sara och hennes kompis Sylvia av en ung flykting. Jag kallar sådan för livets ironi.
Men gissa vad som händer i Härnösand 1989, jo Saras pappa blir aktiv i 5i12 och axlar manteln som frontfigur i gruppen. Han har fått sin dotter mördad av en invandrare, ändå går han ut och kämpar mot främlingsfientlighet, jag undrar vilka känslor Stig Wallin hade för sin dotter?
Peter
Du sänder en ironisk undran, vad tror du han hade för känslor?
Har du förlorat nåt barn, om du har det tror jag att du kände stor förtvivlan.
Till alla dessa idealistiska vänstermuppar: Det spelar ingen roll hur ”goda” och givmilda ni är, de som ni värnar om uppskattar inte vad ni gör och är definitivt inte tacksamma för det. De har helt enkelt inte samma värdegrund som er och definitivt inte tillräckligt med hjärnceller för att förutse konsekvenserna av sitt eget handlande.
Pica ang. givmilda
Man hjälper inte folk för att mötas av tacksamhet, utan för att folk behöver hjälp.
Nej Lasse , det är ju det jag säger. De får ingen tacksamhet, de blir mördade som istället…. får åtminstone mig att fundera över om vi är ”givmilda” mot rätt människor.
Man hjälper folk för att man och att man vill och för att någon förtjänar att bli hjälpt. Ett sätt att förtjäna att bli hjälpt är att man inte satt sig själv i skiten.