DANMARK. Polisen på Nordsjälland grep på tisdagskvällen en 22-årig man med polskt medborgarskap. 22-åringen hade ringt på i bostäder i Fredrikssund och tiggt pengar. Under tiggeriet bar han en skylt på vilken det stod att han var dövstum.
När polisen tillkallat en polsk tolk återfick dock mannen mirakulöst talförmågan. Han kunde då berätta att han ingick i en större grupp östeuropeiska män som tagit sig till Danmark för att tjäna pengar på tiggeri genom att utge sig för att vara handikappade.
Dansk polis varnar för att denna typ av tiggeri ofta är kopplad till grövre brottslighet, t.ex. inbrott.
-Pettersson noterar att den danska polisen griper bedragare – svenska PK skyller på svenskarna för att det finns tiggare. Förresten påminner detta mirakel med den dövstumma tiggaren om de ensamkommande barnen som så fort de fått uppehållstillstånd hittar den familj som var död och begraven för länge sedan.
Undrens tid är tydligen inte förbi.

Det heter inte dövstum. Antingen är man döv eller stum. Begreppet dövstum fjärnades på 50-talet då man ”plötsligt” insåg att döva inte är stumma. Så snälla, sluta använd felaktiga begrepp. Döva kan skratta, skrika, gråta och harkla sig (med rösten).
JO VI MÄRKER DET, VALDIMAR!! 🙂
Ruben:
Fram till 11:04 den bästa …. Två får du 🙂 😉
PS. Trodde att denna varelse hade lämnat Pettersson! DS
Dennis, vad betyder ”fjärnades”? Det finns inte med i Svenska Akademins ordlista på nätet.
Dessutom är det den danska tidningen som använder dövstum i sin artikel och du vill väl inte vi ska göra om i källorna som politiker gör.
Det låter nästan som om Jesus haft ett finger med i spelet, han hade ju förmågan att bota både lama och lytta. 🙂
Ruben. Jesus är död. Muhammed lever men han framkallar inga mirakel, han ställer bara till elände. ..
Detta var långt innan ”Bravsten” kom till jorden !!
Det enda man kan tolka som bestående från den tiden,är att läkarvetenskapen går kräftgång!