EGYPTENSinrikesministerium har krävt av före detta president Muhammad Mursis anhängare, som befinner sig på torget Rabia al-Adawwiya i Kairo, att upphöra med protestaktionerna.
Inrikesministeriet har fått i uppdrag från landets militärregering att vidta behövliga åtgärder för att stoppa gatuprotesterna i Kairo. Källor inom inrikesministeriet uppgav att orosmarkana skall skingras i flera etapper. Man tänker börja med uppmaning till demonstranterna att frivilligt utrymma torget.
– Pettersson inser att om inte Muslimska Brödraskapet frivilligt utrymmer torget blir det blodbad, men som vanligt är det medan muslimer skyller allt helvete på USA, Israel och väst så fortsätter de mörda varandra.
Titta på bilden, hur lätt kan det vara att tömma det på beväpnade fanatiker uppblandade med oskyldiga, kvinnor och barn.
Klicka gärna på bilden och förstora den också, upplösningen är skaplig.

När det gäller Egypten,och deras ideliga byten på tronen, har man satt myror i huvudet på ”Västmakterna”.Ett bevis för detta är att man sedan årtionden nyttjar dumma tyska utrikesministrar,för att snylta i de verkliga inre förhållanden.
Dagens post innehar en Folkpartist,och är en sådan som man i Sverige kallar ”HBQR”,eller något liknande.I varje fall är han bög !
I dag besökte han på nytt Kairo,för att tala med de för dagen styrande.
Det gäller ju för EU/USA att se till att man får man behålla sina kunder inom vapenindustrin.Om det kom ut något positivt av träffen framgick inte,då det var den socialistiska tyska sändaren ZDF,som förmedlade nyheten.
Men en sak kan man utläsa,rädslan för att ryssarna skall plocka poäng i området är överhängande !
Tror faktiskt att millitären menar allvar. Egypten hade vart fredligare om SOLGUDEN RA hade vart trosatsen för egyptier idag. Gamla gudar ska ej förglömmas trots viss envåldsvälde. Inga pyramider skulle kunna ha byggts om inte folket mådde bra. Forskare säger att de arbetare som byggde pyramiderna hade tillgång till sjukvård i den mån de fanns på den tiden. Varje enskild individ var viktig då, nått som saknas i tankesättet hos islamister.
MVH MR J
Sitter just nu och kollar på
”från öst till väst – mellanösterns historia”
Och ja monoteismen var början på all denna idioti