Lärarbrist i Malmö – staten måste ta sitt ansvar

— Det är lärarbrist i hela landet, Malmö har en elevutveckling som är radikalt kraftigare än de flesta andra kommuner och vi har dessutom en unikt kraftig befolkningsutveckling, säger Anders Rubin (S) ordförande i utbildningsnämnden.

“Staten måste ta sitt ansvar…” 

Självrannsakan och att ledande politiker i Malmö tar ansvar för resultatet av eget agerande är som vanligt inte aktuellt. När höstterminen startar skall dessutom eleverna på Rosengårdsskolans högstadium fördelas ut på stadens övriga skolor. Dessutom tillkommer ett ännu okänt “papperslösa” elever.

-Pettersson vill tala om för Malmös lokalpolitiker att ”staten” tar sitt ansvar. Staten, det vill säga Sveriges skattebetalare bidrar redan med 4,2 miljarder extra per år till er genom skatteutjämningssystemet och denna summa har ökat i många år och beräknas öka i framtiden.

Varför kan ett mångkulturellt paradis och en storstad som Malmö inte försörja sig själv?

Sydsvenskan             Sydsvenskan 

One thought on “Lärarbrist i Malmö – staten måste ta sitt ansvar

  1. Javisst ska staten ta sitt ansvar men inte genom mer skattepengar på resultatlösa projekt – ta ansvar för massinvandringen! Det finns otaliga bevis på att högre lärartäthet, fler specialpedagoger dubbel skolpeng m m miljonsatsningar inte har hjälpt ett smack, bara drabbat de som vill lära och skaffa sig en utbildning.

    Sätt eleverna från Rosengårdsskolan i en egen skola (med normala förutsättningar) där lärdom om varför dessa elever inte lyckas klara av grundskolan. Involvera deras föräldrar och använd ekonomin som morot eller piska. Måhända finns det föräldrar som levt länge väl försörjda i Sverige som inte tycker att deras barn behöver någon utbildning för att lyckas? Deras inställning behöver i så fall ändras genom minskat socialbidrag. Kommer att ha betydligt större verkan än mer pengar.

    Sen kan skolexperter använda skolan som pilotprojekt och kanske lära sig lite.

KommenteraAvbryt svar