Säkerhetspolisen hjälper sedan flera dagar till i utredningen av upploppen i Stockholmsområdet. Polisen misstänker att våldsamma aktivister på vänsterkanten deltar i kravallerna.
I natt förekom också upplopp, skadegörelse och bilbränder i Stockholms förorter men det var lugnare än tidigare.
I Örebro har det brunnit och maskerade män har kastat sten mot polisen. – Mellan 25 och 40 personer var på väg mot Vivalla i Örebro och hade dunkar med brännbar vätska i. Minst fem fordon har brunnit, och en polisstation i området har vadaliserats, säger Mats Nylén, kommunikationschef vid polisen i Örebro län. Det har också brunnit på Vivallaskolan.
En polis har blivit skadad, efter att personer kastat in sten genom rutan på en polisbil. Ett 30-tal poliser fanns på plats. Även i Linköping, Uppsala, Falun och på andra platser har det varit oroligt. I Åkersberga brann 21 bilar på en timme. Totalt rapporteras om 23 omhändertagna.
-Pettersson väntar bara på att media ska börja skylla på högerextremister och Sverigedemokrater…

Spridningen av upploppen i Husby har förvisso grund i att förövarnas likatänkande inspireras på andra ställen. Men jag kan inte annat än misstänka att någon/några har en annan agenda och att det finns en viss organisation bakom. Vad vill de då? Sprida kaos/anarki och få ännu fler förmåner?
Jag kan inte förstå deras klagan, lika lite som varför de kackar i eget bo? Om jag jämför vad dessa bortskämda, lata ungdomar har fått mot vad en ungdom i Norrlands glesbygd inte får så borde de skämmas.
Nu tycker jag det är på tiden att Reinfeldt tar Löfven i handen och åker runt i drabbade områden och pratar med uppviglarna!
” Polisen misstänker att våldsamma aktivister på vänsterkanten deltar i kravallerna.”
Inte var det någon överraskning, för kommunisterna har inte samliga Hästar hemma i stallet.
Som vanligt har väl AFA drängarna sina smutsiga
fingrar med när det gäller att ställa till jävelskap,det
är det enda man kan förvänta sig av inteligensbefriade
idioter.
Har nu skett Pettersson,med stora rubriker i bl.a de skånska PK-organen !!
”Högeraktivister for runt i bila, och ställde till med randaler för polisen” Längre ned i texten framgår,att det skulle ha varit 50-60 personer”med huva som störde ordningen i södra Stockholm”
Nu är vi alltså där…Man har funnit syndabockarna..!!!!!!
Är det tillåtet att skriva att jag gillar dessa upplopp?
Ju fler som får upp ögonen för vad dessa berikande ungdomar ställer till med desto bättre!
”Ute i landet” fjärran från storstäderna, är det fortfarande förfärande vanligt att man ser på dessa ”pensionsräddare” som något positivt.
Enbart förhållandet att det skrivs i fulmedia om saken är dock bra.
Lite tidigt ute är de, skulle inträffa nästa år i aug-sept…
Det politiska minnet i Sverige är kort.