3 thoughts on “Den vackra lustgården Södermanland (Film)

  1. Jag har inte tagit någon ställning åt något håll. Rubriken har jag satt på skämt, väl medveten om vilken tid det var och att naturens fägring bara behövde skrapas på ytan så krackelerade den, och i med att ytan krackelerat kom allt elände och människors ondska och missunnsamhet fram i dagen och allt sågs från den bittra sidan. Men ibland sken solen ändå, och letade sig ända in i torparstugornas inre vrår. Det var sådana dagar man längtade till under hela året, men när de kom hade man inte ens tid att notera dess existens, så bråttom var det. Bråttom till vad?

  2. En fantastisk tv-serie, det medges, och som ung såg jag varenda avsnitt. men jag funderar över varför du lyfter fram det – som nåt slags idealsamhälle? För det vill jag mena att det var det definitivt inte, med fattigdom, klasskillnader m m. I mångt och mycket som dagens samhälle, men utan dagens mångkultur.

  3. Blir pinsamt medveten om att människor i sitt tänkande inte är mycket förändrade, förändringen är för mig hur de ser ut. Tycker att det var avkopplande att se ett svenskt samhälle med svenska människor, nostalgi. Oavsett all skit som dessa i filmen hittade på så kändes det bättre än de som hittar på skit idag, i filmen är skiten inte importerad, alltså inte mycket att göra åt. Skatteträlarna betalade då som nu.

KommenteraAvbryt svar