Dom mot terrorsvensk på Cypern

svensklibanesRubriken ovan kommer från skittidningen Expressen. SVT uppger att den 24-årige svensk-libanesen idagdöms för förberedelse till terrorbrott på Cypern och att straffet meddelas senare.

Flera utländska media talar mer klarspråk. Där heter det att Hossam Taleb Yaacoub, 24, är libanes med svenskt pass och att han på den extrema islamistorganisationen Hizbollahs uppdrag kartlagt israeliska judiska mål. Hossan förnekar detta men medger att han är medlem i Hizbollah.

Ynet

6 thoughts on “Dom mot terrorsvensk på Cypern

  1. minsynpasaken – Sverige, Europa, världen – Jag är en 45-årig man som startat en blogg för att på detta sätt kunna dela mina åsikter om frågor som berör mig starkt - och just nu är det invandring, mångkultur, integrationsfrågor, frågor om lag och rätt, politik och om det samhälle vi lever i. Förhoppningsvis får jag någon/några läsare. Du kan nå mig på e-postadressen nissenissesson@ymail.com
    minsynpasaken skriver:

    Ständigt dessa svenskar…. en vacker dag kommer omvärlden att få nog av oss.

KommenteraAvbryt svar